Niin, minkä takia halutaan lokeroitua tiettyihin genreihin? varsinkin jos niissä on niin tarkat "rajat", kuten mitä voi ja mitä ei voi kuunnelle, miten voi ja miten ei voi pukeutua?
Vastaukset 7
- ....
Pukeutuminen ei itseäni kiinnosta niin pätkääkään, olen aina ahdistunut vaatekaupoissa ravaamisesta etc, vaatteita on sen verran mitä tarvii. mutta musiikilla on ihan hyvä että on ne rajat, kun esim etsii samankaltaisia bändejä, niin jos heittää vaan tagin 'gothic' niin tulee ne kaikki post-punk, darkwave etc. bändit samaan syssyyn, eikä ole niin helppoa löytää mieleistänsä musiikkia.
- Nordic Dragoon
Minua on jo jonkin aikaa huvittanut ihmisten tapa ottaa genrajaottelu liian raskaasti. Kuvitellaan että jonkin tietyn tyylisuunnan edustajaksi ilmoittautuminen määrittelee henkilön koko persoonan. Siinä sitten selitellään kuinka "mää kuuntelen vaan goottimusiikkia, pukeudun goottivaatteisiin, vietän iltani goottiklubeilla ja asun vanhassa kummituskartanossa, mutten mää mikään gootti ole kun en halua lokeroida itteäni".
Nämä termit kuvaavat ihmisen persoonallisuutta ja mielenkiinnon kohteita. Eivät ne rajat niin tiukkoja ole, että pitäisi lokeroitumisen pelossa kieltää olevansa sitä mitä on. Minä olen metallisti ja folkkari, ja taitaa minussa pieni goottikin asua, vaikkei näillä musiikkityyleillä keskenään niin hirveästi tekemistä olekaan. Metallisti/hevari tarkoittaa henkilöä joka pitää erityisen paljon metallimusiikista, gootti taas goottimusiikista ja -pukeutumisesta (vaikka henkilökohtaisesti olenkin sitä mieltä, että nykyään voidaan sanoa olevan olemassa kaksi goottisceneä, musiikkigootit ja goottiromantikot, mutta se on asia erikseen).
Kyse ei siis ole siitä että ehdoin tahdoin haluaa kuulua johonkin kategoriaan, vaan termit vain kuvaavat asioita. Jotkut pitävät musiikkityylistä, joka on aikoinaan määritelty gootiksi. Jotkut taas näkevät jossai tyylissä potentiaalia, josta pienellä viilauksella saisi toimivaa kamaa ja näin syntyy uusia tyylejä, jotka taas keräävät samanhenkisiä faneja.- Shillis
Ihmiset ovat laumaeläimiä, ja haluavat kuulua tiettyyn laumaan tai ryhmään, jossa olisi samannäköisiä ja oloisia henkilöitä. Muunlaisia ei tietty sallita laumaan. Kuten eläimillä myöskin ihmisillä on laumassa omat arvojärjestykset, ja ylimmälle huipulle pääsee vain taistelemalla lauman johtajan kanssa. Joten sama viidakonlaki pätee tässäkin asiassa..
Olen muuten myöskin yllättävän samaa mieltä Nordic Dragoon:in kanssa !
- BubbleGirl
Sano se. Minä en voi sanoa kuuluvani mihinkään kastiin. Pukeudun miten sattuu, pääasiassa kuitenkin tummiin ja toisinaan goottimaisiin vaatteisiin ja kuuntelen mättöä. Ehkä olen hevari, mutta voinko taas olla sekään, kun kuitenkin tykkään tanssia trancen tahdissa? Eiväthän hevarit nyt tanssia saa!
Tosissaan... tällainen kaikenmaailman luokittelu on vaan niin tyhmää. Ihmisellä vain tuntuu olevan jokin luontainen tarve lokeroida asioita, jotta pysyisi hommat järjestyksessä.- Shillis
Minä taas olen oman elämäni herra, kuuntelen mitä lystään, menen jääkaapille milloin lystään. Vaikka alushousulissa jos lystään. Pistän hiukseni kiinni silloin, kun lystään. Ja teen mitä haluan sillon, kun lystään.
Pitäisiköhän meidän kaikkien ei-gootti mustahuulien perustaa jonkin "teen mitä lystään"-klubi ? - .......
minua todella ihmetyttää mitä teet koko palstalla
- BubbleGirl
....... kirjoitti:
minua todella ihmetyttää mitä teet koko palstalla
Jauhan paskaa, kuten kaikkialla muuallakin. Miten niin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134752Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197710Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47657Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99651Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27641- 61629
- 47580
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59525Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520