Kuinka kauan ja missä lämpötilassa perunamakkara pitäisi paistaa??
perunamakkaran paistaminen
???
1412314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Perunamakkara? Mikä mahtaa olla perunamakkara? Ellei sitten makkaraa, jossa merkittävänä ainesosana on peruna. Mutta tarkemmin?
No, tein niin kuin sinunkin olisi kannattanut tehdä, eli googlasin, ja kas tässä tulos:
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=perunamakkara&btnG=Google-haku&meta=lr=lang_fi
Eli sieltä löytynee myös paisto-ohjeita.
Olen kyllä googlannut, osaan sen taidon, mutta en sieltä löytänyt "helpolla" paisto-ohjetta, joten siksi kysyn sitä täältä.
Miksi luulet että juuri perunamakkara pitäisi paistaa jotenkin eri tavalla kuin muut makkarat? Toki, jos kyse on raakamakkarasta, se pitää kypsentää pitempään kuin jo tehtaalla keitetty makkara, mutta käytä nyt talonpoikaisjärkeä ja tilannetajua siinä pannusi äärellä. Ja MAISTA! Leikkaa päästä pieni pala, niin näet myös onko makkara sisältä kypsä. Kaiketi perunamakkaroita on vielä useampia laatuja ja paksuuksia, joten on aika mahdotonta antaa yleispätevää paisto-ohjetta juuri sinun perunamakkarallesi, jonka tarkemmasta laadusta (ja ennen kaikkea PAKSUUDESTA) meillä ei ole hajuakaan.
kiitos vittuilusta. Onko keskustelupalstat ylipäätään pelkästään vittuilua varten? Jos aiot vittuilla, niin jätä se tekemättä. On ilmeisesti suuri virhe, jos hetken mielijohteesta päättää kysyä jotain, ennen kuin asiaa on ajatellut sen enempää.
Vaikka sävy olikin vähän sarkastinen, niin olihan siinä myös ihan asiatietoa, jonka perusteella voit ratkaista pulmasi. Mutta antamiesi faktojen perusteella me muut emme voi sitä puolestasi tehdä.
HEEEEEIII pliiiiz!!
Kertokaa mulle onko oikein vai väärin????
Eikä sitten mitään vittuiluja eihän!
no ei huhhuh... eihän perunamakkaraa kuulu pannulla edes paistaa!!! :D repesin tohon viestiin..
edellinen viesti oli siis suunnattu nimimerkille "Paistaja".
Täällä Salossa on ainakin kaksi eri tapaa kypsentää perunamakkara; salolainen tapa on laittaa se suoraan uuniin puoleksi tunniksi. Somerolainen tapa on taas se että makkara keitetään ensin suolavedessä ja sitten siihen paistetaan pinta pannussa ennen tarjoilua.
Niin se makkara on ohuessa lampaansuolessa ja
varoa tulee kun se suolikuori ei kestä hajoamatta paistaa, tästä on kysymys johon kukaan ei osannut
vastata paitsi se salolainen.
Valmistin äsken perunamakkarakastikkeen tammisaarelaisen anoppini tapaan. Siinä makkara annetaan hajota kokonaan paisinpannulla eli se saa pursuta kuoresta ulos ja sekaan sitten kermaa ja suolaa ja pippuria maun mukaan.
Paistetaan uunissa 225c, n.30min.
Peruna makkara kannattaa tehda valurautapannilla. Teho 5 -6. 6. on maksimi Ensin esikeirtetyt perunat ja sipulit. Siteen alkaa tulla rusketusta perunaan, niin makkarat sekaan. About 5-10 minuuttia tasta on iruoka ihmisille valmis. Paalle sitten sinaappi ketsupit ja valkosipulijauhe ja mieluitren herbamarien yrttisuola. Suosittelen kasvisoljya. Ei siis rypsi, rapsi tai oliivi.
Perunamakkara ei ole sama kuin makkaraperunat...
Hyviä kumpikin, mutta aivan eri ruokia.