kuolon suudelma

No asiani koskee uskokaa tai älkää mutta erästä henkilöä ja hän on toiminut ruumiinavaajana muutamia vuosia sitten ja hän omaa kokemusta ruumiiden kanssa olemisesta eivätkä ne häntä hetkauta mitenkään. Juuri siksi kysyisin kun häneltä kuoli rakas ystävä (mies hän on itse nainen) niin hän kävi katsomassa ruumista viettäen aikaa noin tunnin verran ruumiin kanssa, välillä hän oli yksin ruumiin kanssa. Niinpä kysymykseni kuuluu että voiko ruumiista saada tartunnan esimerkiksi suutelemalla sitä sillä en yhtään epäile hänen tehneen sitä koska elävän ja kuolleen ihmisen raja on hänellä pieni eli siis voisiko hän ylipäätänsä saada mitään tartuntaa siitä ruumiista no kiitos vastanneille.
121938
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Itse kysymykseen en osaa vastata mutta pilkun käyttö vaatisi hieman viilausta:

"mies hän on itse nainen"

"mies, hän on itse nainen" vai
"mies hän on, itse nainen" vai
"mies hän on itse, nainen"

Äänestä

Tuskinpa kuolleesta voi saada sen kummemmin tartunnan kuin elävästäkään, jos ei nyt pitkiä aikoja lahonnut. Bakteerejahan nyt on kuitenkin kaikkailla miljardeja....terveessäkin ihmisessä.

Äänestä

Mutta käsittääkseni ruumiita kai käsitellään niin, ettei niistä pöpöt leviäisi. Siis luulen, että ei pysty saamaan, kun on käsitelty, mutten ole ollenkaan varma. Sun pitäisi kai kysyä tätä vaikka hautaustoimistosta. Ne joutuvat käsittelemään ruumiiita koko ajan.

Äänestä
  • Siis, jos on jo vähän pilaantunut ruumis, niin siinä kai alkaa kasvaa vahvaa vaarallista bakteeria, joka sitä mädännyttää. Siis kai suolistobakteerit saavat vallan ja tulevat erittäin vaarallisiksi ja voimakkaiksi, mutta jos on tuoreeltaan käsitelty ja jäähdytetty, niin ei ole tätä bakteerimuodostusta päässyt syntymään. Tämä maallikon näkemys.

    Äänestä

  • Käsittääkseni Suomessa ruumiita ei käsitellä mitenkaan, ainoastaan säilytetään kylmäkaapissa hautaamiseen saakka.

    Äänestä

  • Nanna* kirjoitti:

    Käsittääkseni Suomessa ruumiita ei käsitellä mitenkaan, ainoastaan säilytetään kylmäkaapissa hautaamiseen saakka.

    ahaa, kai se sitten voi niinkin olla. Luulin, että kuollut käsiteltäisiin, mutta ehkä sitten ei.

    Äänestä

Jos ihminen ei ole kuollut johonkin tartuntatautiin, tyyliin pernarutto tai ebola, niin ruumis on aika turvallinen, eikä sitä tarvitse varoa.

Useissa kulttuureissa hautajaismenoihin kuuluu se, että arkku on auki ja vainajaa voi suudella - yleensä poskelle tai otsalle. Näin esim. (joillakin) ortodoksiryhmillä, eli ihan kotimaan kamarallakin.

Toki liha alkaa hajota ja tämä lisää bakteeritoimintaa, mutta ei nyt pikku suukko niin paljon pöpöjä siirrä, että siitä mitään ongelmaa tulisi. Ja hysteerisimmät voivat toki maiskauttaa suukon ihon lähellä, mutta koskematta.

Minusta on hienoa, että (patologi?)kaverisi suhtautuu kuolleisiin mutkattomasti. Niin pitääkin. Nykymaailma vieraannuttaa ihmiset kuolemasta. Kuolevat viedään sairaaloihin, harva kuolee kotiin, ruumiita ei enää säilytetä kotona... ei pidetä ruumiinvalvojaisia. Kuolema on luonnollinen, väistämätön päätös elämälle. Jokainen yksilö kuolee. Siinä ei pitäisi olla mitään omituista, eikä kuolleissa pitäisi olla mitään vierasta ja pelottavaa.

Äänestä
  • se on meillä kaikilla edessäpäin. Useimmat meistä joutuvat kokemaan senkin, kun ensin menee läheltä joku rakas henkilö.

    Äänestä

Jos kuoli helposti tarttuvaan tautiin, vaara on ilmeinen.. Muuten kuolleissa ei suurempaa vaaraa kuin eläviä suudellessa. Paitsi jos ollut kuolleena pidempään.

Äänestä
  • ala kasvaa vaarallisessa määrin ihmiselle tuhoisaa pöpökantaa. Siis voi tarttua sitten eläväänkin, kun on niin paljon saanut voimaa elävän ihmisen kaltaisessa ympäristössä vapaasti lisääntyessään. Kumminkin varmaankin kylmäsäilytys estää tämän.

    Äänestä

  • kuolleessa kirjoitti:

    ala kasvaa vaarallisessa määrin ihmiselle tuhoisaa pöpökantaa. Siis voi tarttua sitten eläväänkin, kun on niin paljon saanut voimaa elävän ihmisen kaltaisessa ympäristössä vapaasti lisääntyessään. Kumminkin varmaankin kylmäsäilytys estää tämän.

    Voit harjoitella suutelemalla joulukinkkua. Se tosin on sian takapuolesta. Kuitenkin eikös sika ole elintoiminnoiltaan lähellä ihmistä. Myös kuoleman jälkeen.

    Mikäs tuossa ihmisessä niin ihmeellistä on? Kaikkihan joutuvat käsittelemään päivittäin lihaa, kalaa ja erilaisia lihasta tehtyjä tuotteita. Pitäisi olla jonkinlainen käsitys, milloin liha alkaa olla mädäntynyttä ja terveydelle vaarallista.

    Äänestä

Mitäpä jos kysyisit häneltä, kun hän lienee asiantuntija? Tuskin hän omaa tai muiden terveyttä vaarantaisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa vajaa kirjoitti:

No asiani koskee uskokaa tai älkää mutta erästä henkilöä ja hän on toiminut ruumiinavaajana muutamia vuosia sitten ja hän omaa kokemusta ruumiiden kanssa olemisesta eivätkä ne häntä hetkauta mitenkään. Juuri siksi kysyisin kun häneltä kuoli rakas ystävä (mies hän on itse nainen) niin hän kävi katsomassa ruumista viettäen aikaa noin tunnin verran ruumiin kanssa, välillä hän oli yksin ruumiin kanssa. Niinpä kysymykseni kuuluu että voiko ruumiista saada tartunnan esimerkiksi suutelemalla sitä sillä en yhtään epäile hänen tehneen sitä koska elävän ja kuolleen ihmisen raja on hänellä pieni eli siis voisiko hän ylipäätänsä saada mitään tartuntaa siitä ruumiista no kiitos vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu