ehdotuksia

tiiperoollooo

Heip, yritän pitää yllä, tai olen n vuoden ajan pykrinyt noudattamaan vhh:ta, en kovin fanaattisesti mutta tiedostaen hiilarivilinän silmissä:D .... mut nyt mietityttää mitä söisin, tai siis, en käytä pastaa riisiä jne, enkä maitotuotteita, olen tosin syönyt ruisleipää jonkun verran koko ajan, mutta siitä menee vatsa seikaisin, mitä syödä sen tilalle:O ,, jotenkin tuntuu vaikealta syödä tarpeeksi pelkällä 150gr kanaa ja sitten salaattia.... hedelmiä? niissäki hiilareita.. huoh!

4

920

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiril

      vaikka kukkakaalia. Siitä saa loistavaa muusia, ihan samalla tavalla tehtynä kuin perunastakin. Muitakin kaaleja kannatta keittää tai höyryttää lautaselle.

      • pjobhvl

        välipalaksi/iltapalaksi ajattelin.. en mä perunaa jne kaipaa tippaakaan, minkä korvikkeeksi toi kävis. mut leipä:(


      • Helekutti
        pjobhvl kirjoitti:

        välipalaksi/iltapalaksi ajattelin.. en mä perunaa jne kaipaa tippaakaan, minkä korvikkeeksi toi kävis. mut leipä:(

        Jos sitä leipää on pakko saada niin tee itse. Muistaakseni karppifoorumilla on ollut muutamia siemenleipien ohjeita.


      • päi
        Helekutti kirjoitti:

        Jos sitä leipää on pakko saada niin tee itse. Muistaakseni karppifoorumilla on ollut muutamia siemenleipien ohjeita.

        Tsilin siemenleipä

        1 dl (50 g) auringonkukansiemeniä
        1 dl (50 g) seesaminsiemeniä
        yhteensä 1 dl (70 g) manteleita ja hasselpähkinöitä

        2,5 dl vettä
        2-3 rkl sokerijuurikaskuitua
        2 tl FiberHuskia
        2 munaa

        2,5 dl juustoraastetta
        2 tl leivinjauhetta

        Siemenet ja pähkinät tehosekoittajlla jauhoksi, leivinjauhe sekoitetaan mukaan.

        Sekoitetaan veteen sokerijuurikaskuitu ja fiberhusk ja sitten munat (itse käytin yleiskonetta mutta käsipelilläkin onnistunee)

        Jauhot ja juustoraaste lisätään vesi-kuitu-munaseokseen. tuloksena on suht tiivis taikina josta on helppo muotoilla pellille rieskan tapaisia joko lusikalla tai kostutetuilla sormilla. Pinnalle voi vielä ripotella siemeniä mauksi ja koristeeksi. Paistetaan 225 asteisessa uunissa, leipien paksuudesta riippuen 15-20 min. Annoksesta tulee n. 12 kpl kämmenenkokoisia, ½ cm paksuisia leiväkkeitä.


        Rieskaset

        n. 3dl rahkaa/jogurttia (tai esmes purkki rahkaa ja desi maitoa/vettä)
        3 munaa
        1,5dl soijajauhoa (soyolk valmiiksi kypsennetty on paras ja mauttomin) Tai tilalle lesettä, fibreksiä ja siemeniä yht. n. 1,5dl
        reilu 1dl vehnälesettä (tai muuta lesettä)
        2tl psylliumia tai vastaavaa
        1tl suolaa
        2tl leivinjauhetta
        2dl auringonkukansiemeniä (tai muita siemeniä) Tai fibreksiä, soijajauhoa, lesettä jne.
        (Loraus öljyä, maku paranee, paistoaika hiukan kyllä pitenee öljyn myötä)

        Sekaan voi tunkea muutakin, esim. pellavaa, seesamia, sokerijuurikaskuitua, porkkanaraastetta, mantelilastuja jne.

        The pizzapohja, toimii myös leipänä

        1prk rahkaa
        2 munaa
        vajaa 1dl vehnälesettä
        vajaa 1dl soijajauhoa
        1,5 tl leivinjauhetta
        0,5tl psylliumia tmv.
        1tl suolaa

        Rahka ja munat sekaisin, sitten kuivat sekaan. Sotke ja levitä lusikalla ohut kerros pellille leivinpaperin päälle. Paista uunissa n. 10 min tai enemmän tai vähemmän. Ota poies ja lado täytteet. Iske takaisiin uuniin kunnes juusto on hyvänväristä. Tämä pysyy hyvin kasassa ja on hyvän makuinen.


        Kaikki ohjeet on nopsasti etsitty karppifoorumilta, eivät ole mun omiani eli kunnia niille joille se kuuluu :)

        Päi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe