moi! Kävin tapanilassa seinäkiipeily kurssin (peruskurssi) ja haluaisin alottaa tämän lajin vakituisesti =)).
Tietääkö kukaan paljon kaikki varusteet maksaisivat yhteensä? Huom. liidaamisen aloittaisin varmaankin tänä vuonna.. että mitä varusteita täytyisi sitten ostaa uudestaan?
Kiitos =)
-junnu :P
välineet =)
3
875
Vastaukset
- peelo.
kengät 50-100e
valjaat sama hinta.
atc 20e
sulkkarit n. 10e /kpl
liidaamiseen tarttet (noiden lisäksi) jatkoja n. 15-20e/kpl. vähintään 5-8 kpl. (tapanilassa on kyllä valmiiksi jatkoja seinällä)
köysi n. 80-100e - Toinen Peelo
Mun varusteet
Valjaat 70,00e (Black Diamond)
Kengät 95,00e (Crux)
ATC 29,00e (Black Diamond)
Kypärä 75,00e (Black Diamond)
Mankkavarusteet (pussi mankka) joitain euroja
Karabiinit ~14,00e/kpl (BD:tä ja Climbing Technologyä)
Slingit 120cm 7,50e ja 60cm jotain vitosen
Jatkot (Climbing Technology) 13,50e/kpl
Köysi 114,00e (Edelweiss Axis 10,3mm 60m)
Nämä eivät ole markkinoiden parhaita varusteita, mutta ehkä normaalia ja osin parempaa keskitasoa. - Toinen Peelo
Ja varmaan tiesitkin vallitsevasta ajatussuunnasta, jonka mukaan mitään välineitä, joilla on lujuusluokitus (ts. kantavat kiipeilijän painon pudotessa tai muuten) ei tulisi ostaa käytettynä.
Ainakaan jos liidaat kun ne putoamismatkat ovat silloin vähän eri kuin yläköydellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522328- 1921704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä501379Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad511057- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23788Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25786Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647