Bodypumppiko ajanhukkaa

Luulin löytäneeni itselleni sopivan kuntoilumuodon, siis bodypumpin, jolla saan mukavasti harjoitettua lihaksia näkyvästi. Mutta täällä kun luin noita salikeskusteluja, joissa sanotaan että pienillä painoilla tekeminen on suorastaan ajanhukkaa, niin olin kyllä ihan ymälläni. Onko pumpissa käynti siis turhaa, kun teen liikkeet 2,5-4,0 kilon painoilla ja kyykyt sitten isommilla??Nämähän ovat juuri niitä pieniä painoja joilla salilla kävijliden mukaan ei ole mitään merkitystä lihasten kehitykslle.
7826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hmm, itse käyn myös pumpissa kaksi kertaa viikossa, ja teen myös suurimman osan likkeistä kolmella kilolla. Tuntuu että suuremmilla painoilla en edes pystyisi tekemään ja tunnilla kyllä hikeä pukkaa. En ollut kuullutkaan tuollaisesta, etteikö näillä painoilla treenamisella ois vaikutusta. Pitääkin lähtä etsimään noita keskusteluja kyseisestä aiheesta..

Äänestä

bodypump=aerobista kestävyystyyppistä yleiskunnon kohottamiseen tarkoitettua liikuntaa jossa pääasia on rasvan polttaminen ja aerobisen kunnon koheneminen.

jos lihaskuntoon haluaa keskittyä niin sitä varten on salitreeni.

Äänestä
  • Siis pumpilla ei tarttekkaan odottaa lihasten esille tuloa? Olen tosiaan käynyt tunneilla siinä toivossa että pikkuhiljaa kehittyy lihakset paremmin esiin, niinkuin ohjaajilla:) Taitaa ne ohjaajat käydä sitten salilla niitten tuntien välillä:)heh heh. Täytyypä sitten alkaa suunnittelemaan salilla käynnin alotusta. Mutta kai pumppi kuitenkin enemmän lihaksia kehittää kun normi aerobicci askelsarjoilla????

    Äänestä

  • alkup. kirj. kirjoitti:

    Siis pumpilla ei tarttekkaan odottaa lihasten esille tuloa? Olen tosiaan käynyt tunneilla siinä toivossa että pikkuhiljaa kehittyy lihakset paremmin esiin, niinkuin ohjaajilla:) Taitaa ne ohjaajat käydä sitten salilla niitten tuntien välillä:)heh heh. Täytyypä sitten alkaa suunnittelemaan salilla käynnin alotusta. Mutta kai pumppi kuitenkin enemmän lihaksia kehittää kun normi aerobicci askelsarjoilla????

    lihaskestävyys paranee -> kestävyysvoima paranee -> kestävyystyypin lihassäikeet kasvavat. kuitenkin enemmän näkyvyyttä tuo perinteinen massapainotteinen salitreeni.

    Äänestä

miten kannattaa lisäillä painoja ja onko parempi että jaksaa tehdä koko biisin tietyillä painoilla vai että ottaa isommat ja pitää taukoja. vastaus: jälkimmäinen, muuten ei lihakset kehity koskaan. nyt olen kahden viikkon aikana lisännyt kaikkiin paitsi ojentajiin kilon punnukset, ja hyvin jaksaa.

Äänestä
  • samaa olen miettinyt, nyt selvisi sekin!Kiitos tiedosta!

    Äänestä

  • tietää kirjoitti:

    samaa olen miettinyt, nyt selvisi sekin!Kiitos tiedosta!

    kysyä ohjaajilta neuvoa, samoin uudessa ohjelmassa ojentajien loppupuolella kun tulee se kippi-kohta niin en pysty ranteiden takia tekemään sitä. sain heti ohjeet mitä teen korvaavana liikkeenä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämmästynyt pumppaaja kirjoitti:

Luulin löytäneeni itselleni sopivan kuntoilumuodon, siis bodypumpin, jolla saan mukavasti harjoitettua lihaksia näkyvästi. Mutta täällä kun luin noita salikeskusteluja, joissa sanotaan että pienillä painoilla tekeminen on suorastaan ajanhukkaa, niin olin kyllä ihan ymälläni. Onko pumpissa käynti siis turhaa, kun teen liikkeet 2,5-4,0 kilon painoilla ja kyykyt sitten isommilla??Nämähän ovat juuri niitä pieniä painoja joilla salilla kävijliden mukaan ei ole mitään merkitystä lihasten kehitykslle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu