auton koppaseman "minkä lien" ja aion sen pataan laittaa, nylkeä se kait ekask pitää?
tökkään paljon mausteita, ja vaan parhaat palat, niin hyvää tulee.
Tuutteko syömään?
tuolta tieltä
1
656
Vastaukset 1
- saaliini
3 jänistä tähän mennessä. Tahattomasti kaikki: ovat juosseet eteen niin yllättäen ja pyytämättä, ettei mitään ole ollut tehtävissä.
Ensimmäisen suolestin ja toin kotiin. Oli syksy. Panin otukkeen ulkovarastoon roikkumaan – havaitakseni parin päivän päästä, että tuo pari päivää oli liikaa (tai syksy oli liian lämmin). Ei syötäväksi.
Toinen tapaus oli vanhoissa kotimaisemissa. Pupuvainaa mukaan ja tuliaisiksi isäukolle. Kun sitten parin päivän päästä taas käväistiin, päästiinkin maukkaalle jänispaistille. Vanha metsämies oli tiennyt, mitä teki! Tämän pupun hinnaksi tuli 1 lisävalo (sumuvalo).
Kolmas mäiskähti auton etupuskurin alle pimeällä. En pysähtynyt. Kotona huomasin, että auton etupuskurin alla oleva muovispoileri oli haljennut pahan kerran. Vakuutusyhtiön tarkastusasemalle siis. Murtumakohdasta löytyi vielä verta ja jänönkarvoja, joten syy oli selvä enkä joutunut maksamaan autovakuutuksen omavastuuosuutta. Jahtivaltion syy: mitäs päästää riistaeläimensä juoksentelemaan vapaasti liikenneväylille!
Kerran olisin saanut yhdellä ainoalla matkalla vajaan sadan kilometrin välein kaksikin jänistä, ellen olisi jarruttanut rajusti.
Kiitos muuten kutsusta ruokapöytääsi! Nyt ei jaksa, tuli lammaksen kyljykkeitä pisteltyä jo ihan riittämiin tänä ehtoona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51861
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍88814Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15696Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,2664Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1564- 56541
- 70533
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184529- 60503
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24496