Oisko jollain ideaa mistä saisi tinakloridia kankaan värjäämiseen. Tai itseasiassa tinakloridi kiinnittää väriä kuituun.
Apteekista tinakloridia, SnCl2, stannokloridia ei kuulema saa. Käytetäänköhän sitä jossain muussakin?
Tietysti voisi liuottaa tinaa suolahappoon, neutraloida ja haihduttaa mutta mistäs saisi puhdasta tinaa?
Kiitokset vinkeistä!
mistä tinakloridia
8
2153
Vastaukset
- Tinailija
saa metallifirmoista. Kokeile keltaisia sivuja. Olen joskus muutaman kilon ostanut, mutta en muista mistä. Ehkäpä Johnson osaisi auttaa. Valmistavat ja valavat pronssia, ja onhan noita valimoita useitakin. Esimerkiksi Adultan metalliosastolla opiskellaan taidevalua.
Muistelen, että tinakloridi valmistetaan suoraan tinasta ja kloorikaasusta (en ole aivan varma).
Luulisin, että Tamrosta löytyy kemikaaleja ihan valmiina.- Tinailija
vielä: Tinakloridi tehdään tinasta ja vetykloridista. Jos halutaan vesiliuos, niin ei kai ole estettä liuottaa tinaa suolahappoon, jos sen saa liukenemaan.
- Kotikemisti
Jaa... riippuu vähän kloridista, Tina(II)kloridia tehdään liuottamalla tinaa suolahappon ja Tina(IV)kloridia johtamalla kloorikaasua tinaan, toinen valmistustapa on liuottaa tinaa voimakkaaseen natriumhypokloriittiin. kummatkin ovat hyvin happamia ja syövyttäviä aineita. kun nyt noita vertaa niin luulisin että mainitsemasi Tina(II)kloridi (SnCI2) tosiaan kiinnittää väriä kuituun. mutta itse yritin ostaa tänään Tina(II)kloridia Yliopiston apteekista, eivät myyneet. Syy on varmaan se mikä aikaisemmin: Tinakloridia käytetään Asetoniperoksidin valmistukseen joka on hyvin vaarallinen ja herkkä räjähdysaine.
- 567453452476436456
Kumma juttu, etten itse ole asetoniperoksidia valmistaessani tarvinnut, kuin asetonia, vetyperoksidia ja happokatalyytin.
- vaarallista
juu ,,asetoniperoksidia on tullu aikalailla valmistettua. ,mutta en enää kun on tullu vahinko räjähdyksiä..
- Kotikemisti
Kyseessä on asetoniperoksidin tetrameerinen muoto eli tetra-asetonitetraperoksidi, vakaampaa kuin tavallinen trimeerinen muoto mutta silti hyvin epävakaata. Älkää valmistako, on olemassa paljon turvallisempiakin primäärisiä yhdisteitä.
- fsfhhffhj
Esim?
- Anonyymi
Vanha kysymys ja asiasi on varmaan jo ratkennut.
Yleistä tietoa kemikaalien hankinnasta.
Ensinnäkin Apteekeista on turha kysellä kemikaaleja, joilla ei ole lääkinnällistä käyttöä. Uusimman lakimuutoksen jälkeen kemikaalimyynnistä on pidettävä kirjaa. Huomattava osa kemikaaleista myydään vain ammattikäyttöön ja LY-tunnus vaaditaan. Ostopaikaksi tulee silloin teollisuuden kemikaaliliikkeet. Sieltä löytyy myös harkkoina, tankoina ym lähes kaikkia metalleja, elohopeasta kultaan.
Teollisuuskemikaaleja ostaessa saattaa tulla kysymys, "kuinka monta tynnyriä laitetaan" .
Tina(II)kloridia käyttää metalliteollisuus, väriteollisuus ja jopa elintarviketeollisuus, sen koodi on E512.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532385Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271622Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt671316Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me2141216Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871146- 1061066
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13980vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23928- 68923
Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11913