Amarantti

Mistä voisi ostaa amarantti-vihannesta? Vihanneksen suomalaisempi nimi lienee revonhäntä.

Siltä varalta että kumpikaan nimi ei ole tunnettu liitän linkin kuvaan jos joku sen tunnistaisi ja tietäisi missä ja kuka myy.

http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/plants/magnoliophyta/magnoliophytina/magnoliopsida/amaranthaceae/amaranthus/retroflexus-1.jpg
4809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

»Revonhäntä
Kreikassa ja Kreetalla viljellään vihreänä kesäisenä keittovihanneksena ja joka tunnetaan siellä nimellä vlita. Kuuluu revonhäntien sukuun, Amaranthus.
Paristakin kirjasta löytyi maininta Amaranthus-sukuisista kasveista - niitä on useita villinä kasvavia lajeja, joita syödään pinaatin tapaan eri puolilla maailmaa lämpimissä maissa. Syötäviä lajeja ovat ainakin Amaranthus retroflexus, joka esiintyy meilläkin harvinaisena satunnaiskasvina lastauspaikoilla, myllyjen lähellä ja joutomailla, sekä isompi, lähes kaksimetrinen A. hybridus. Molempien lehdet muistuttavat pinaattia ja kukinnot ovat hyvin revonhäntämäisiä, vihreitä tupsuja. Lisäksi mainitaan kirjoissa Afrikassa esiintyvä punertavalehtinen laji sekä Etelä- ja Keski-Amerikan A. caudatus, jonka pienistä mustista siemenistä jauhetaan ravitsevaa jauhoa. Tästä jauhosta, samoinkuin koko kasvista, käytetään sen viljelyalueella mm. nimeä Inca wheat eli inkavehnä. Siitä saadaan ravitsevaa, täysin gluteenitonta leipää. Suomessa se esiintyy gluteenittomia tuotteita valmistavien leipomoiden listoilla nimellä amarantti.»
http://www.agronet.fi/dcforum/Agronet/DCForumID1/7344.html

http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/plants/magnoliophyta/magnoliophytina/magnoliopsida/amaranthaceae/amaranthus/index.html
(Kuvasi taisi olla juuri täältä.)

Äänestä

Luontaistuotekaupasta ja Ruohonjuuresta. Uskoisin, että tänäpäivänä myös löytyisi isommista marketeista...

Äänestä
  • Olen nähnyt luontaistuotekaupassa amarantin siemeniä viljana myytävänä ja ehkä puhuit juuri niistä, mutta etsin amaranttia vihanneksena käytettäväksi nokkosen tapaan nuoria kokonaisia kasveja tai isompien latvaosia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Psarantonis kirjoitti:

Mistä voisi ostaa amarantti-vihannesta? Vihanneksen suomalaisempi nimi lienee revonhäntä.

Siltä varalta että kumpikaan nimi ei ole tunnettu liitän linkin kuvaan jos joku sen tunnistaisi ja tietäisi missä ja kuka myy.

http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/plants/magnoliophyta/magnoliophytina/magnoliopsida/amaranthaceae/amaranthus/retroflexus-1.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu