Mistä voisi ostaa amarantti-vihannesta? Vihanneksen suomalaisempi nimi lienee revonhäntä.
Siltä varalta että kumpikaan nimi ei ole tunnettu liitän linkin kuvaan jos joku sen tunnistaisi ja tietäisi missä ja kuka myy.
http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/plants/magnoliophyta/magnoliophytina/magnoliopsida/amaranthaceae/amaranthus/retroflexus-1.jpg
Siltä varalta että kumpikaan nimi ei ole tunnettu liitän linkin kuvaan jos joku sen tunnistaisi ja tietäisi missä ja kuka myy.
http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/plants/magnoliophyta/magnoliophytina/magnoliopsida/amaranthaceae/amaranthus/retroflexus-1.jpg
Vastaukset 4
Vanhimmat
»Revonhäntä
Kreikassa ja Kreetalla viljellään vihreänä kesäisenä keittovihanneksena ja joka tunnetaan siellä nimellä vlita. Kuuluu revonhäntien sukuun, Amaranthus.
Paristakin kirjasta löytyi maininta Amaranthus-sukuisista kasveista - niitä on useita villinä kasvavia lajeja, joita syödään pinaatin tapaan eri puolilla maailmaa lämpimissä maissa. Syötäviä lajeja ovat ainakin Amaranthus retroflexus, joka esiintyy meilläkin harvinaisena satunnaiskasvina lastauspaikoilla, myllyjen lähellä ja joutomailla, sekä isompi, lähes kaksimetrinen A. hybridus. Molempien lehdet muistuttavat pinaattia ja kukinnot ovat hyvin revonhäntämäisiä, vihreitä tupsuja. Lisäksi mainitaan kirjoissa Afrikassa esiintyvä punertavalehtinen laji sekä Etelä- ja Keski-Amerikan A. caudatus, jonka pienistä mustista siemenistä jauhetaan ravitsevaa jauhoa. Tästä jauhosta, samoinkuin koko kasvista, käytetään sen viljelyalueella mm. nimeä Inca wheat eli inkavehnä. Siitä saadaan ravitsevaa, täysin gluteenitonta leipää. Suomessa se esiintyy gluteenittomia tuotteita valmistavien leipomoiden listoilla nimellä amarantti.»
http://www.agronet.fi/dcforum/Agronet/DCForumID1/7344.html
http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/plants/magnoliophyta/magnoliophytina/magnoliopsida/amaranthaceae/amaranthus/index.html
(Kuvasi taisi olla juuri täältä.)
http://www.svenska-hotell.se/hotell.jsp?page=hotel&destination_id=1&h_id=1002
Yhden yön olen tuossa nukkumalaitoksessa joskus viettänyt. Illallisen söin muualla enkä huomannut, että aamiaispöydässäkään olisi ollut tarjolla amaranttia.
Luontaistuotekaupasta ja Ruohonjuuresta. Uskoisin, että tänäpäivänä myös löytyisi isommista marketeista...
Olen nähnyt luontaistuotekaupassa amarantin siemeniä viljana myytävänä ja ehkä puhuit juuri niistä, mutta etsin amaranttia vihanneksena käytettäväksi nokkosen tapaan nuoria kokonaisia kasveja tai isompien latvaosia.