Ihmisen kromosomeista

Itseäni askarruttanut kysymys, johon en ole saanut selkeätä vastausta.

Ihmisen evoluutio.

Nimittäin nykyihmisellä on 46 kromosomia ja apinoilla 48. Onko kellään tullut vastaan tietoa missä vaiheessa ihmisen evoluutiossa on alkanut ilmenemään 23 kromosomiparia?

Jos tällainen yhtäläisyys löytynyt homo suvun jäsenillä –Neandertalinihmisen ja homo sapiensin sekoittuminen todennäköisempää kuin monesti annetaan ymmärtää.

-   Vaikka tällaisia merkkejä ei ole toistaiseksi löydetty. Yhtenä vaihtoehtona voi hyvinkin olla, että näiden perilliset eivät ole olleet enää lisääntymiskyisiä.

4

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinenmaa

      että ihmisellä ei ole oikeesti kromosomeja. Mitä ihmettä solu tekee jollakin värijutuilla?

      Oikeesti ne, joita kutsutaan kromosomeiksi, ovatkin ihmisen säätöyksiköitä, eli siis asialla pitää olla merkityksellinen nimi, josta käy suoraan ilmi, mitä asialla tarkoitetaan, jotta ylipäätään tieteellinen ajattelu olisi mahdollista.

      Kromosomi ei sano yhtään mitään siitä, mikä on niiden funktio, kun taasen säätöyksikkö-nimi kertoo kaiken olennaisen.

      Se, miksi apinoilla on eri määrä säätöyksiköitä, johtuu tietysti siitä, että ihminen ei ole kehittynyt apinasta, vaan sammakosta...

      Sammakko on karvaton.
      Sammakko kurnuttaa.
      Sammakolla on äänihuulet.
      ..........

      • Kuippis

        Kaikkia ruoka-aineitakin voisi kutsua vain ruoka-aineiksi. Ostoslistan täyttäminen olisi helppoa.

        23xruoka-aine ja muutamia esineitä...


      • sinenmaa
        Kuippis kirjoitti:

        Kaikkia ruoka-aineitakin voisi kutsua vain ruoka-aineiksi. Ostoslistan täyttäminen olisi helppoa.

        23xruoka-aine ja muutamia esineitä...

        Ainakin minulle se on erittäin helppoa.
        Ei ihmistä saastuta se, joka menee suusta sisään, vaan ihminen sairastuu siitä, joka tulee suusta ulos.


      • sitroen.
        sinenmaa kirjoitti:

        Ainakin minulle se on erittäin helppoa.
        Ei ihmistä saastuta se, joka menee suusta sisään, vaan ihminen sairastuu siitä, joka tulee suusta ulos.

        älä oksenna ettet saastuisi.
        Viinaakin saat juoda kunhan et oksenna.
        Minkäs uskonlahkon opetusta tämä olikaan? Lestadialaisten? Olen unohtanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      101
      3258
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      3
      2628
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2506
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      72
      1483
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      92
      1472
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1055
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      975
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      334
      964
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      877
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      834
    Aihe