Ihmisen kromosomeista

Itseäni askarruttanut kysymys, johon en ole saanut selkeätä vastausta.

Ihmisen evoluutio.

Nimittäin nykyihmisellä on 46 kromosomia ja apinoilla 48. Onko kellään tullut vastaan tietoa missä vaiheessa ihmisen evoluutiossa on alkanut ilmenemään 23 kromosomiparia?

Jos tällainen yhtäläisyys löytynyt homo suvun jäsenillä –Neandertalinihmisen ja homo sapiensin sekoittuminen todennäköisempää kuin monesti annetaan ymmärtää.

-   Vaikka tällaisia merkkejä ei ole toistaiseksi löydetty. Yhtenä vaihtoehtona voi hyvinkin olla, että näiden perilliset eivät ole olleet enää lisääntymiskyisiä.

4

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinenmaa

      että ihmisellä ei ole oikeesti kromosomeja. Mitä ihmettä solu tekee jollakin värijutuilla?

      Oikeesti ne, joita kutsutaan kromosomeiksi, ovatkin ihmisen säätöyksiköitä, eli siis asialla pitää olla merkityksellinen nimi, josta käy suoraan ilmi, mitä asialla tarkoitetaan, jotta ylipäätään tieteellinen ajattelu olisi mahdollista.

      Kromosomi ei sano yhtään mitään siitä, mikä on niiden funktio, kun taasen säätöyksikkö-nimi kertoo kaiken olennaisen.

      Se, miksi apinoilla on eri määrä säätöyksiköitä, johtuu tietysti siitä, että ihminen ei ole kehittynyt apinasta, vaan sammakosta...

      Sammakko on karvaton.
      Sammakko kurnuttaa.
      Sammakolla on äänihuulet.
      ..........

      • Kuippis

        Kaikkia ruoka-aineitakin voisi kutsua vain ruoka-aineiksi. Ostoslistan täyttäminen olisi helppoa.

        23xruoka-aine ja muutamia esineitä...


      • sinenmaa
        Kuippis kirjoitti:

        Kaikkia ruoka-aineitakin voisi kutsua vain ruoka-aineiksi. Ostoslistan täyttäminen olisi helppoa.

        23xruoka-aine ja muutamia esineitä...

        Ainakin minulle se on erittäin helppoa.
        Ei ihmistä saastuta se, joka menee suusta sisään, vaan ihminen sairastuu siitä, joka tulee suusta ulos.


      • sitroen.
        sinenmaa kirjoitti:

        Ainakin minulle se on erittäin helppoa.
        Ei ihmistä saastuta se, joka menee suusta sisään, vaan ihminen sairastuu siitä, joka tulee suusta ulos.

        älä oksenna ettet saastuisi.
        Viinaakin saat juoda kunhan et oksenna.
        Minkäs uskonlahkon opetusta tämä olikaan? Lestadialaisten? Olen unohtanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      174
      5008
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1620
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1595
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1451
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1283
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      48
      1036
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      181
      901
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe