kumpi

Kotiruoka vai valmisruoka ?
Luonnon marjamehut (itse poimitut ja säilötyt ilman sokeria) vai ostomehut ja tiivisteet ?
Peruna vai makarooni ?


Kumpi vaihtoehdoista on perempi yli vuoden ikäiselle lapselle jolla ei ole ruoka-allergioita tms.
Kertokaa kumpaa käytätte meiluummin ja miksi.
4390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kotiruoka on puhtaista raaka-ainiesta tehtynä parempi, kuin valmisruoka. Ainakin näitä vaarallisiksi todettuja teollisia transrasvoja on vähemmän.

Sokeroimaton mehu on parempi, kuin sokeroitu.

Tuohon peruna vai makarooni kysymykseen vastaisin ettei kumpikaan. Kumpikin on nopea hiilihydraatti, jossa on vain pieniä pitoisuuksia vitamiineja tai hivenaineita. Kumpikin näistä ruoka-aineista on luonteeltaan verensokeria nopeasti nostava -> verensokeri myös laskee nopeasti ja lapselle tulee heti kohta uusi nälkä. Paljon tervellisempää olisi perunan tai makaroonin sijaan syödä mahdollisimman monipuolisesti muita vihanneksia joissa hiilihydraatit ovat hitaita ja vitamiinit tallella.

Äänestä

kotiruokaa. ihan makuannoksista asti oon tehny ite soseet (marja- ja hedelmäsoseet kyllä purkista), jotenki ne vaan maistuu paremmilta ku valmisruoka.

mehuja ei olla juotettu, mutta ostomehuja tulee ite käytettyy jonkun verran että luultavasti niitä sit tarjoillaan joskus. mikäpäs siinä jos ois mahollisuus omiin marjoihin mistä sais keiteltyy mehut ni niitä sit tarjoisin. eli maidolla ja vedellä mennään.

perunaa ja makaroonia ja riisiä tulee syötettyy, eli samaa ruokaa syö poika ku me itekki, kasviksia vaan tullu lisättyy sekaan.

Äänestä

eikö tuo nyt ole ihan selvää??edes jaksat kysyä??
kumpi on parempi kermakakku vai paskaa??

Äänestä
  • koska kukaan ei osannut suoraan kysymykseen antaa suoraa vastausta noista vaoihtoehdoista.

    Minulle se on selvää, pottu on parempi kuin makarooni.
    Omatekoinen tuoremehu on parempi kuin kaupan lisäaineiset tiivisteet ja mehut.
    Kotiruoka on parempi kuin purkkimössöt.

    Mutta todellakaan tuo ei tunnu olevan selvää kaikille äideille jotka lapsiaan ruokkivat noilla keinotekoisilla mössöillä ja sokerilitkuilla jo heti vauvasta saakka.

    Tai sitten he eivät vain välitä.

    Toivottavasti sinä et kuitenkaan syötä lapsellesi paskaa jos kermakakku on siinä vaihtoehtona. Vaikka tuo kermakakkukaan ei oikein ole lasten ruokaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


parempi kirjoitti:

Kotiruoka vai valmisruoka ?
Luonnon marjamehut (itse poimitut ja säilötyt ilman sokeria) vai ostomehut ja tiivisteet ?
Peruna vai makarooni ?


Kumpi vaihtoehdoista on perempi yli vuoden ikäiselle lapselle jolla ei ole ruoka-allergioita tms.
Kertokaa kumpaa käytätte meiluummin ja miksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu