Taas törmäsin ilmaisuun "Missä on pihvi?" vastineena (amerikan)englannin ilmaisulle "Where's the beef?".
"Beef" ei tarkoita pihviä, vaan "naudanlihaa". "Steak" on pihvi.
Eli kun kysytään "where's the beef in the hamburger", sillä tarkoitetaan "missä on sika-nauta-jauhelihaseoksen naudanliha", ei "missä on hampurilaisen pihvi".
"Beef" ei tarkoita pihviä, vaan "naudanlihaa". "Steak" on pihvi.
Eli kun kysytään "where's the beef in the hamburger", sillä tarkoitetaan "missä on sika-nauta-jauhelihaseoksen naudanliha", ei "missä on hampurilaisen pihvi".
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei silla ole mitaan tekemista minkaan sika-nauta jutun kanssa! Ei hampurilaisessa ole koskaan sianlihaa ollut. Sanonta tulee TV-mainoksesta ja yleistyi siita tarkoittamaan asian ydinta.
Ja luetun ymmärtämistä.
Mikä pelle tämä ääkkösiä vailla oleva "metsaan"-tyyppi on? Juuri noinhan se beef-juttu on kuten aloittaja kertoo. Se ei vain enää ole mikään uutinen, tästähän on puhuttu jo vuosia silloin tällöin.
Jos osaatte kayttaa Googlea, niin nama sanat auttavat selvittamaan asian: Wendy's, Clara Peller.
http://www.youtube.com/watch?v=Cri6XrBRKRQ
Ei hampurilaisessa ole ikinä ollut sikaa. Paitsi tietenkin suomen grilleillä myydyissä "jauheliha"-pihveissä. Sanonta Where's the beef tulee todellakin tuosta mainoksesta.
Minäpä ratkaisen tämän beef-pulman teille. Kaikki olette osittain oikeassa mutta kukaan ei kokonaan.
"Where's the beef" -sanonta lähti kyllä tuosta mainoksesta. Mutta silti "beef" ei tarkoita suoraan "pihviä", eikä mainoksessakaan sitä tarkoiteta.
Taustana on tapa mainostaa hampurilaispihvejä (tai pelkkää jauhelihaakin) lauseella "100 % pure beef", eli "[koostuu] sataprosenttisesti pelkästä naudanlihasta" erotuksena joistakin muista jauhelihapihveistä tai jauhelihoista, joissa saattoi olla myös muuta lihaa, esim. possua.
Tätä taustaa vasten "kunnon" hampurilaispihveihin alettiin viitata nimikkeellä "beef" juuri korostaakseen, että ne ovat täyttä tavaraa (nautaa).
Tuossa Wendysin mainoksessa itse "pihvi" on toki niin pieni, että se tuskin näkyy. Mutta kyse on kikasta, visuaalisesta "korostuksesta", kun kerran tuota naudanlihapitoisuutta (100%) ei ole mahdollista havainnollistaa visuaalisesti, se tehdään pihvin kokoa pienentämällä.
Lopputulema on siis se, että "beef" todellakin tarkoittaa "nautaa" (tässä naudanlihaa), eikä missään nimessä "pihviä". Pihvi on todellakin yksinkertaisesti "steak", joka siis ei ole "paisti" (vaikka ruotsin "stek" on paisti, sen sijaan ruotsin "biffstek" on (naudan)pihvi, ja "rostbiff" on "paahtopaisti" naudasta). Englanniksi paisti on esim. "joint" - joka sitten tarkoittaa mm. slangissa myös muutakin.
Paisti=roast. Pihvia ostaessa tai tilatessa pitaa tietaa mita tahtoo, pelkka "steak" ei riita. Valittavaa on paljon, esim. New York Strip, Ribeye, T-Bone, Filet Mignon jne.
etta mainoksessa ei suinkaan puhuta lihapitoisuudesta vaan hampurilaisen koosta! Olen taman mainoksen nahnyt satoja kertoja. Alkaa sepitelko juttuja.
Joint onkin brittienglantia.
Ja beef = naudanliha, ei pihvi.
Suomalaiset ovat sitten huvittavia ja kaikkitietavia! Kiitos nauruista.
USAlainen mieheni on kippurassa naurusta, kun naita hanelle kaannan.
Thank you and good night!
Amerikkalaisia ei ainakaan kaikkitietäviksi voi sanoa.