Kauas on

Aina silloin tällöin näkee uutisia, että jollakin teleskoopilla tai muulla vimpaimella on nähty maailmankaikkeuden alkuhetkille johonkin 13 miljardin valovuoden päähän. Eli pisteeseen, josta kaikki on lähtöisin. Yksinkertaisesti ajateltuna, aikaa on kulunut mainittu 13 miljardia vuotta, ja matkaa on kertynyt 13 miljardia valovuotta. Tarkoittaako tuo sitä, että etäännymme ja olemme koko 13 miljardia vuotta etääntyneet suunilleen valon nopeudella kyseisetä pisteestä?
7479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

täysin mahdollista, että nopeimmat kappaleet etääntyy ylivalonnopeudellakin. Mahdotonta ajtella, missä asti ne jo ovat.
Miksi ei voisi? Ihminen on juuttunut valonnoputeen. Ehkä ei pitäisi? Miksi kappaleet EI voisi edetä vaikka kaksinkertaisellakin valonnopeudella?
Onko se täysin mahdotonta ja miksi?
Jos näin olisi, avaruus olisi melkoisesti laajempi.
Olisiko takaisin romahtaminen edes mahdollistakaan, ainakaan kokonaan?

Pähkäilijä.

Äänestä

Maailma rakentuu satunnaisesti. Mitään keskipistettä ei ole.

Äänestä

Etäännymme nopeammin kuin valonnopeus...

Siis:

piste A etääntyy valonnopeudella pisteestä B. B etääntyy valonnopeudella pisteestä C.

A etääntyy pisteestä C kaksinkertaisella valonnopeudella.

Näin yksinkertaista. Sen takia etäisyy voi olla 150 miljardia valovuotta vaikka aikaa on vain kulunut tuo 13....

Äänestä
  • että luet perusteita suhteellisuusteoriasta ja valonnopeudesta.

    Äänestä

  • ihan hyvä kirjoitti:

    että luet perusteita suhteellisuusteoriasta ja valonnopeudesta.

    että suhteellisuusteoria on ainoa oikea perusta tutkimukselle. Valon nopeuden ja ajan asettaminen reunaehdoiksi on ylipäätään mahdollistanut teorian syntymisen. Entä jos nämä ovatkin tosiaan reunaehtoja, eivät fysikaalisia ilmiöitä... avaruuden tutkimus saisi aivan uusia näköaloja ja mahdollisuuksia.

    Äänestä

.....luettavaksesi viimeisin Tähdet ja avaruus -lehti (Ursa). Siinä oli lukijakysymysten joukossa samansuuntainen kysymys ja asia selvitetty paremmin kuin kukaan tällä palstalla osaa sen selittää.

Ei - matkaa ei ole kertynyt 13 mrd valovuotta. Emme matkusta mihinkään, vaan avaruus laajenee meidän ja hyvin kaukana olevien galaksien välillä.

Äänestä
  • millä nopeudella ne galaksit poistuu.
    Yritätkö väittää, että me emme liiku avaruudessa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitkä matka kirjoitti:

Aina silloin tällöin näkee uutisia, että jollakin teleskoopilla tai muulla vimpaimella on nähty maailmankaikkeuden alkuhetkille johonkin 13 miljardin valovuoden päähän. Eli pisteeseen, josta kaikki on lähtöisin. Yksinkertaisesti ajateltuna, aikaa on kulunut mainittu 13 miljardia vuotta, ja matkaa on kertynyt 13 miljardia valovuotta. Tarkoittaako tuo sitä, että etäännymme ja olemme koko 13 miljardia vuotta etääntyneet suunilleen valon nopeudella kyseisetä pisteestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu