Tekoäly

Kirjoitin pikku artikkelin tekoälystä:
http://www.piksu.com/science/index.html

Tämä artikkeli kertoo että Internettiin on itse asiassa jo syntymässä tekoälykerros. Hakukoneet ovat osa tätä kerrosta. Se on osa arkipäiväämme.

Minusta on aika häkellyttävä näkymä että Internetissä on kaikki maailman tieto ja että jo nyt merkittävä määrä prosessointikapasiteettiä kaiken aikaa etsii assosiaatioita tietojen välillä ja toistuvia struktuureja - ymmärtää kieliä etc..
3446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tekoälyn taso ja merkitys jokapäiväisessä elämässä kasvaa KIIHTYVÄÄ vauhtia. Internet ja eritoten juuri sen hakuohjelmistot on todella yksi tällainen hyvin tuttu (ainakin pintapuolisesti) esimerkki.

Ei liene odotettavissa, että varsinaista tunneverkostoa tarvitsisikaan kehittää tietokoneille. Joitain perusemotioita simuloivia ja ilmeiden tulkintaan kykeneviä ohjelmia saatettaneen mielestäni tarvita.

Ihmisen evolutiiviseen kehitykseen liittyy niin paljon "turhaa", että ei liene viisasta edes yrittää rakentaa "toista ihmistä" tunteineen vaan aivan omanlaisensa tietokonetekoäly.
Tämä tehotekoäly voisi sitten kenties tulevaisuudessa antaa itse vinkkejä (tai jopa toteuttaa itse!) oman kehityksensä suunnasta.
Ellei sitten virheitä tekevä lajimme ole onnistunut tekemään tekoälystä niin kömpelöä ja pieniä koodausvirheitä vilisevää että se alkaa jo muistuttaa omaa perimäämme.

Äänestä
  • Noinhan se varmaan on. Tekoälyn kehittäminen on tänä päivänä samassa vaiheessa kuin silloin kun lentokoneteollisuus suunniteli ensimmäisiä lentokoneita. Silloin otettiin mallia linnuista. Lintujen matkiminen ei ollut (ehkä?) aivan turhaa - vieläkin lentokoneilla on siivet ja pyrstö - mutta siipiä lentokoneet eivät sentään räpyttele.

    Äänestä

yliopiston aivotutkija pystyi 80-luvulla tekemään tietopommin aivoistamme,Tajuntageneraattori...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaizu kirjoitti:

Kirjoitin pikku artikkelin tekoälystä:
http://www.piksu.com/science/index.html

Tämä artikkeli kertoo että Internettiin on itse asiassa jo syntymässä tekoälykerros. Hakukoneet ovat osa tätä kerrosta. Se on osa arkipäiväämme.

Minusta on aika häkellyttävä näkymä että Internetissä on kaikki maailman tieto ja että jo nyt merkittävä määrä prosessointikapasiteettiä kaiken aikaa etsii assosiaatioita tietojen välillä ja toistuvia struktuureja - ymmärtää kieliä etc..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu