Kaali sörsseli lisukkeena???

kaali resepti hukassa

Mitähän mahtoi olla erittäin maukas ns. "kaalilisuke" jota kerran söin tuttavani luona:) Hankala on kyseistä ruokaa selittää, mutta kaali oli ohuina suikaleina ja todella pehmeän makuinen, jota tarjoiltii ruuan lisukkeena. Olisikohan siinä ollut siirappiakin vähän??

Jos joku tietää suunnilleen jotain tällaista ohjetta olisin kiitollinen jos saisin reseptin:)

4

726

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Miksi et kysy suoraan tuttavaltasi? hankala nimittäin sanoa mitään tuon perusteella.

    • nonames

      Ettei se hapankaalia olisi ollut? Se on monesti lisukkeena ja ainakin ohutta suikaletta. Siinä saattaa olla vielä seassa esim. porkkanaa tai omenaa. Mutta kannattaa kysyä kaverilta tietysti, ettei mennä harhaan. :)

    • kaalia näin

      Eli tuoretta valkokaalia suikaloin/silppuan pieneksi ja sen jälkeen tilkassa oliiviöljyä haudutan kaalisilppua miedolla lämmöllä, kunnes kaali pehmenee hieman. Kaali on luonnostaan makea, niin mitään siirappia tms. ei kannata lisätä. Maustaa voi tuon silpun esim. meiramilla tai rosmariinilla. Sopii hyvin esim. tofun tai jonkun perunaruoan kanssa.

      Ja kun kevyesti kypsentää kaalin, siinä säilyy nuo c-vitamiintkin hyvin.

      • aäsldktj

        Haudutettua kaalia, uunissa tai padassa liedellä. Siirappia tai hunajaa voi laittaa makeutta antamaan.

        Hapankaali toimii myös. Varaa useita tunteja, varsinkin, jos käytät tuoretta kaalia.

        Kaalin saa käteväsi suikaleiksi juustohöylällä, jos ei omista Kenwoodia :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17183
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      42
      4992
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2788
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      150
      2103
    5. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      33
      1660
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      133
      1634
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      20
      1617
    8. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      400
      1566
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1347
    10. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      11
      1323
    Aihe