Töllössä esitettiin taas puolen tunnin sisällä kaksi korviariipovaa mainosta. Toisessa ulkonaisesti ihan viehättävän asialliselta terveydenhoidon ammattilaiselta vaikuttava nainen kertoo Lactal-nimisestä geelivalmisteesta ja toisessa jo habitukseltaankin epäuskottava kaveri luennoi epäuskottavassa neuvotteluhuoneympäristössä InsideBrus-poretableteista. Kummankin ulosanti viittaa johonkin muuhun äidinkieleen kuin suomeen.
Onko noihin mainosspiikkauksiin palkattu ihan tarkoituksella henkilöt, joiden suomen kielen intonaatio kuulostaa perin vieraalta? Onko ideana, että kuultu mainoslitania jää mieleen pelkästään ärsyttävyyttään?
Minuun nuo mainokset ainakin vaikuttavat negatiivisesti. Mieli ei todellakaan tekisi ostaa, olipa valmisteille tarvetta tai ei.
Onko noihin mainosspiikkauksiin palkattu ihan tarkoituksella henkilöt, joiden suomen kielen intonaatio kuulostaa perin vieraalta? Onko ideana, että kuultu mainoslitania jää mieleen pelkästään ärsyttävyyttään?
Minuun nuo mainokset ainakin vaikuttavat negatiivisesti. Mieli ei todellakaan tekisi ostaa, olipa valmisteille tarvetta tai ei.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen kiinnittänyt huomiota ihan samaan. Haluaisin tietää, mitä kohderyhmää noissa mainoksissa oikein tavoitellaan (ei ainakaan minua) ja mikä minulta huomaamatta jäänyt neronleimaus niissä piilee.
Toinen kumma juttu on se, että vaikka mainos on suomeksi tehty, se iskulause siellä lopussa tuleekin jollain muulla kielellä. Olen päätellyt niin, että nuo mainoslauseet kuulostaisivat suomeksi vielä alkukielisiä tyhmemmiltä tai hirmuisen kömpelöiltä. ("Shaving with five blades makes a difference.")
Kun mainokseen käytetään paljon aikaa, vaivaa ja rahaa, luulisi, että etsittäisiin myös vähemmän tankero lukija sinne ääntelemään. "Odöör neutrallaiser" ja "kalkkitsuu" ovat boikottilistallani, onneksi en tarvitse kumpaakaan.
"...auttaa sekä kipuun ja tulehdukseen."
En nyt saa mieleeni, missä mainoksessa tämänrakenteinen virhe on, mutta tuo kuulostaa minun korvaani aivan käsittämättömältä virheeltä suomenkielisen tekemäksi. Miksi tuossa on ylipäätään oltava tuo "sekä", jos kuitenkin käyttää sanaa "ja"?
Minua niin sekä turhauttaa ja kuin myöskin että raivostuttaa se, kun yritetään puhua hienommin kuin osataan.
Jossain lääkemainoksessa sanotaan, että "usein käytettynä potilaat saavat avun"? =)