Monia ihmisiä häiritsee (ja ehkä siellä ruudun takana on myös niitä joita ei häiritse) tuo Lovexin Theonin livelaulaminen varsinkin AA:n kertosäkeessä, joten miten saataisiin lisävoimaa siihen ääneen? Lovexissa on kuusi jäsentä ja tuo kuusi sattuu myös olemaan se sallittu maksimilukumäärä, joka lavalla saa esiintyä. Pitäisikö potkia lavalta pois esimerkiksi toinen kitaristi ja korvata se taidokkaalla taustalaulajalla? Sinänsähän on aivan sama onko siellä lavalla yksi vai kaksi kitaristia koska musiikki tulee joka tapauksessa playbackinä.
Mistä Lovexille taustalaulaja(t)?
pimpom...
14590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://www.youtube.com/watch?v=8KJoUHvyhnU
kuitenkaan menee Ruotsilta jatkoon. :O
Myönnän, naurahdin.
Siis WTF.
playbackina, hih hih...
Niin? Soitto tulee nauhalta.
Onko itse asiaankin jotain?
tää koko "ei se osaa laulaa" juttu on lähtenyt ihan siitä että se laulu on miksattu liian kovalle, jolloin se kuullostaa joidenkin korvaan epävireiseltä. Esimerkiksi thunderstonen laulussa oli enemmän kaikua ja se oli miksattu hiljemmalle, kuuntele vaikka.
tuosta Theonin lauluäänestä ja -taidosta noin ihan yleensä? Moni kun odotti pelonsekaisin tuntein juuri tuota livevetoa.
No mutta, oishan se kiva jos laulukin kuuluisi niiden kitaroiden yli enkä usko miksauksen muutenkaan juuri parantavan asiaa, joten itse olen taustaköörin puolella. Harmi kun tos bändissä pitää olla lössiä jo valmiiksi niin paljon ettei lisää mahdu mut sanopas kaverille et hei sä voisit jäädä esityksestä pois niin saadaan kertsi kuntoon. Ois vaan kiva jos se laulantakin toimisi kun muu esitys on jees.
kattoo sitten miten se paranee karsintoihin mennessä. paranihan se huomattavasti siihen toiseen biisiinkin.
olikin paljon helpompi laulettava, ensinnäkään ei mennyt niin korkealta joten voimaa ei juuri tarvittu.
Paree olis saada homma kuntoon jo Turkuun mennessä niin tietää mitä äänestää ja mitä ei, katsos.
nyt ratkaistiin vain biisi jonka ehdokkaat esittävät finaalissa, edustaja valitaan vasta finaalissa eikä yhtään aikaisemmin.
Mut siinä FINAALISSA olisi jo kiva jos homma ois hanskassa niin tietää ketä äänestää HELSINKIIN.
Vaihdetaan joku toinen laulaja Theonin paikalle ;)
Haluan realistisia vaihtoehtoja!
(vaikkei toikaan pahalta kuulosta;)
äänestäkää sellaista artistia, joka osaa laulaa (paremmin, siis).
Älä sä turhia tressaa kyllä jos finaaliin asti päästään löytää jostain taustalaulajat. Ei kyllä munkaan mielestä Theonin ääni ihan livenä hyvä ole.