Nitraus?

Mitähän nuo tarkoittaa maalliiko kielellä?
Yritin kyl Googletella mut ei siitä sen viisaammaksi tullu.

Ilmeisesti nitraus on että laitetaan kahta happoo ja sit ainetta jota nitrataan ja antaa vaikuttaa niin atomirakenne hajoaa ja yhdistyy uudeksi aineeksi ja samalla ehkä syntyy jotain ylimääräsiä yhdisteitä?

Oliskos tiedossa sivua jossa selostetaan näitä kemian termejä selkeesti?
63443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nitraus tarkoittaa, että teräksen pintakerrokseen ujutetaan typpeä, jolloin se muuttuu hyvin kovaksi ja kulutusta kestäväksi. Käytetään erityisesti dieselmoottoreiden kampiakselin kauloissa. Itse nitrausmenetelmää en muista (sikäli kuin olen edes kuullut sitä), mutta kovempi pinta sillä saadaan kuin karkaisulla.

Äänestä

Nitraus tarkoittaa nitroryhmän, NO2 liittämistä (substituoimista, tavallisesti vedyn, korvaamista) aineeseen. Tavallisesti niraus tehdään ns. nitraushapolla, jossa nitraava aine on typpihappoa, HNO3, ja katalyyttinä rikkihappoa, H2SO4. Nitraushappoa kaadetaan nitrattavan aineen sekaan, ja lämmitetään. Sitä se käytännössä on.

Atomirakenne (ytimet) ei hajoa. Molekyylirakenne muuttuu. Sidokset katkeavat ja muodostuu uusia.

Valitettavasti nitraus usein liittyy räjähdysaineisiin: nitroglyseriini, TNT, pikriinihappo...

Äänestä
  • Eli typpihappo 30% rikkihappo 10%= nitraushappo??

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Eli typpihappo 30% rikkihappo 10%= nitraushappo??

    Nitraukseen käytettävä happoseos sisältää vettä mahdollisimman vähän. Eli siis seos, jossa konsentraatioltaan alun perin 70% typpihappoa sekoitettu oleumiin (savuava rikkihappo, lähes 100% happoa) sopivassa suhteessa.

    Molemmat noista lähtöaineista ovat varsin ikäviä aineita maallikon käsitellä. Onneksi niiden saatavuuskin on nykyään heikko kun edes akkuhappoa ei enää saa vapaasti ostaa.

    Äänestä

Kiitoksia molemmille asia selvä.

Äänestä

Bensan joukkoon voi kattaa typpihappoa niin menee lujempaa. Bensa nitraantuu, ottaa vastaan NO2 ryhmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NEfae kirjoitti:

Mitähän nuo tarkoittaa maalliiko kielellä?
Yritin kyl Googletella mut ei siitä sen viisaammaksi tullu.

Ilmeisesti nitraus on että laitetaan kahta happoo ja sit ainetta jota nitrataan ja antaa vaikuttaa niin atomirakenne hajoaa ja yhdistyy uudeksi aineeksi ja samalla ehkä syntyy jotain ylimääräsiä yhdisteitä?

Oliskos tiedossa sivua jossa selostetaan näitä kemian termejä selkeesti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu