ruuan määrä

Shade

Moi!
Mietin tässä, mille palstalle kuuluis ja päätin yrittää täältä.
Eli..tulossa on synttärit kotibileiden voimalla ja tarvittavan ruuan määrä aiheuttaa päänvaivaa. Fajitaksia olis suunnitteella kaikkine lisukkeineen. Täytteeksi ajattelin kanaa ja jauhelihaa, mutta minkälainen määrä kannattaisi varata 10:lle hengelle (5 naista ja 5 miestä)? Ottaen huonioon, että osa syö molempia ja osa vaan toista näistä. Entäpä tortillalättyjä? Ravintoloiden annoksissa näyttäisi olevan kolmea yhtä henkeä kohden. Jääköhän nälkä, jos varaan jokaiselle neljä?
En haluais, että ruoka loppuu kesken ja toisaalta, ettei kauheesti ainakaan lihaa/kanaa jäisi yli.
Jos jollain on hyviä vinkkejä, niin kiitollisena ottaisin ne vastaan.
Ja mukavaa pakkaspäivää kaikille! =)

6

2354

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksesta..

      Vieraana olleena:

      Jos juotavaa (alkoholia) on tarjolla reilusti, jää syöminen yleensä vähemmälle, mutta..

      Esim. kaverini piti tuparit ja tarjoili tortilloja kana ja jauhelihatäytteillä. Jauhelihaa meni enemmän ja kana hävisi selvästi. (n. 10 henkeä tupareilla)

      Itselleni riitti 2 tortillaa, monet söi 3, mutta miehet 4 :) Kannattaa laittaa kaikki tarjolle seisova pöytä-tyylisesti, eli jokainen ottaa mitä täytettä haluaa, ja sinun työmäärä vähenee.

      Onnea syntymäpäiväsi johdosta :)

    • NeeNuu

      Itse tykkään tehdä taskun mallisia tortilloita ison annoksen kerral, siis suikalepaisti paistetaan ja tortillat täytetään niillä, maissilla jne... sitten vain juustoraastetta päälle ja uuniin noin 10min 200°C sitten vain kermaviili/jogurtti kastiketta sisään ja salaattia vähäsen tortillan sisään ja lautaselle reippaasti nam. Monesti myös teen "kastikken" siis liha, maissi, ananas jne... sekasin kattilas ja sit sillä täyttää tortillat.

      Osa syödään heti muutama seuraavaksi päiväksi jääkaappiin ja loput pakkaseen, pakkases olevat sulatetaan ekaks ja sit vain hetki mikros/uunis niin tulee hyvää.

      Jotenka voisit täyttää tortillat valmiiksi suuren määrän ja laittaa jääkaappiin, vieraiden tullessa länttäset hetkes uuniin.

      Tietenkin voit laittaa pöytään aineet josta jokainen täyttää omansa haluamansa tavalla ja sitten uuniin hetkoses. Näin jokainen saa kuuman ja maukkaan tortillan.

      Lihat jne... kerkeevät jäähtymään ennenkuin jokainen ehtii omansa täyttää ja kylmä tortillahan ei ole hyvää.

      Ja tortillan kuoret kuivavat nopsaan jolloin murtuvat jotenka kannattaa joku suoja niiden päälle laittaa.



      Ja kuinka paljon tortilloita ihmistä kohti riippuu täysin minkä kokoinen pohja ja paljonko täytettä, sekä tietenkin nälästä.

      Tuommonen 2.5 - 3 syöjää kohti varmaan riittänee, silloin halukkaat saa syödä useemmankin. Tosin jos pöydäs on vain muutama niin silloin kukaan ei uskalla ottaa vaik miel tekis.

      Ja mitä sinulta jää tortilloja yli niin pakastat ne ja lämmität itsellesi välipalaks.

      Ota huomioon, että jotkut voi täyttää pelkäl lihal ja toiset taas pikkasen lihaa ja loput maissii jne...

      Ja suikalepaistista tulee parempaa kuin jauhelihasta.

      Harkitse myös pitaleipiäkin ne ovat myös hyviä naposteltavia.

      • NeeNuu

        Lisätäämpäs viel, et Lidlis kannattaa käydä siel saa tarvikkeet halvimmal ja valikoima aika laaja varsinkin silloin kun oli teema viikko.


    • kulinaari
      • tuputa

        tuota sianruokaasi!


    • neitoihminen

      Voithan tietysti halutessasi tehdä tarjolle Wrappeja itse täytettäviksi. Eli sama kuin faijats mutta kylmä versio. Täytteeksi käy erilaiset dipit, tzaziki, guacamole, salsa, ranskankerma, creme bonjour -levitteet yms, salaatti, tomaatti, kurkku, purjo, sipuli, paprika, katkaravut, kana, tonnikala, feta, tavallinen juusto, kaikki juustot, siemenet, majoneesit, parsa, maissi, herne-maissi-paprika, oliivit, kaikki mahdollinen siis. Näin ei olisi ongelmaa lämmityksien kanssa. 3 isoa tortillalettua henkeä kohden riittää, ellei kyseessä ole ruokailu ruokailu, ostat vaikka sipsejä/ nachoja ja poppareita vähän lisäksi niin tuskin kukaan syö 2-3 letullista enempää. Täytteitä vaikeampi määritellä, riippuu tietenkin niiden vaihtoehtojen paljouden määrästä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5973
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3754
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2597
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2121
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1775
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1468
    Aihe