LUOMU KANAA?

mine1212

jepjep, kun tulee noi munat ja maidot ja lihat ostettuu luomuna ni ihmettelen vaan etten oo missään nähny myytävän luomukanan lihaa. Mistä löytyis ja minkä firman lihaa..?

7

2495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettei saa

      Suomesta luomukanaa, kun pitää olla vain tätä tehokasvatusbroileria. En tiedä, mutta, suomalaisen olemattoman ruokakulttuurin tietäen, olen valmis uskomaan tuohon väitteeseen.

    • yltäkylläisyyden keskellä

      Luomukananlihaa ei ole Suomessa saatavilla.
      Tässä on taasen esimerkki, mitenkä elämme pula-aikaa. Markkinoilla ei ole tuotetta, jota markkinoilla olettaisi olevan.

      Teollisesti tuotettua tehobroileria kyllä löytyy, mutta laadukasta luomusiipikarjanlihaa ei saa edes "kortilla".
      Millaista aikaa oikein elämme?

      • Vanha kokki

        Eikö ole hassua, että elämme ns. yltäkylläisyyden aikaa, kaikkea on, mutta meiltä puuttuu luomukana. Mutta pula-aikana ei ollut tarjolla mitään muuta kanaa, kuin luomukanaa. Nykyisin Ranska on luvattu maa erilaisten kanojen tarjonnassa.


      • Bressen kukko
        Vanha kokki kirjoitti:

        Eikö ole hassua, että elämme ns. yltäkylläisyyden aikaa, kaikkea on, mutta meiltä puuttuu luomukana. Mutta pula-aikana ei ollut tarjolla mitään muuta kanaa, kuin luomukanaa. Nykyisin Ranska on luvattu maa erilaisten kanojen tarjonnassa.

        Kaiken lisäksi suomalaisten makutottumukset kananlihan (tai "broilerin", kuten sitä meillä ainoana maana maailmassa kutsutaan) suhteen on jo ehditty täysin pilata. Meillä luullaan, että kanan ("broilerin") pitää maistua juuri niin kuivalta kuin se meillä maistuu, ja oikean kanan tai kananpojan makua ja lihan rakennetta saatetaan jopa pitää outona.
        En yksinkertaisesti käsitä, miten joku voi syödä suomalaisen broilerin rintalihaa. Itse pidän sitä styroksisuudessaan lähinnä ongelmajätteenä, ja ostankin nykyään pelkkiä koipia, koipinuijia ja siipiä (joita kaksia viime mainittuja saa hyviä ja edullisesti H:gin Hakaniemen hallin yhdestä myyntipisteestä).


    • voisin..

      kokeilla.
      Jos luomu kanaa sais niin vois ostaakin joskus.

      En oo ostanu tehokanaa 8 vuoteen - ku en vaan voi/haluu olla kelaamatta sitä että se liha on mitä on koska ne ei liiku normaalisti ja turpoo jostain mömmöistä.

      • tuolla lopussa se juttu

    • tyytyväinen asiakas

      Helsinkiläinen Hakanieman hallissa toimiva Reinin liha on ottanut valikoimiinsa ranskalaisen luomukanan Joulun jälkeen sitä taas saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe