LUOMU KANAA?

jepjep, kun tulee noi munat ja maidot ja lihat ostettuu luomuna ni ihmettelen vaan etten oo missään nähny myytävän luomukanan lihaa. Mistä löytyis ja minkä firman lihaa..?
72539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suomesta luomukanaa, kun pitää olla vain tätä tehokasvatusbroileria. En tiedä, mutta, suomalaisen olemattoman ruokakulttuurin tietäen, olen valmis uskomaan tuohon väitteeseen.

Äänestä

Luomukananlihaa ei ole Suomessa saatavilla.
Tässä on taasen esimerkki, mitenkä elämme pula-aikaa. Markkinoilla ei ole tuotetta, jota markkinoilla olettaisi olevan.

Teollisesti tuotettua tehobroileria kyllä löytyy, mutta laadukasta luomusiipikarjanlihaa ei saa edes "kortilla".
Millaista aikaa oikein elämme?

Äänestä
  • Eikö ole hassua, että elämme ns. yltäkylläisyyden aikaa, kaikkea on, mutta meiltä puuttuu luomukana. Mutta pula-aikana ei ollut tarjolla mitään muuta kanaa, kuin luomukanaa. Nykyisin Ranska on luvattu maa erilaisten kanojen tarjonnassa.

    Äänestä

  • Vanha kokki kirjoitti:

    Eikö ole hassua, että elämme ns. yltäkylläisyyden aikaa, kaikkea on, mutta meiltä puuttuu luomukana. Mutta pula-aikana ei ollut tarjolla mitään muuta kanaa, kuin luomukanaa. Nykyisin Ranska on luvattu maa erilaisten kanojen tarjonnassa.

    Kaiken lisäksi suomalaisten makutottumukset kananlihan (tai "broilerin", kuten sitä meillä ainoana maana maailmassa kutsutaan) suhteen on jo ehditty täysin pilata. Meillä luullaan, että kanan ("broilerin") pitää maistua juuri niin kuivalta kuin se meillä maistuu, ja oikean kanan tai kananpojan makua ja lihan rakennetta saatetaan jopa pitää outona.
    En yksinkertaisesti käsitä, miten joku voi syödä suomalaisen broilerin rintalihaa. Itse pidän sitä styroksisuudessaan lähinnä ongelmajätteenä, ja ostankin nykyään pelkkiä koipia, koipinuijia ja siipiä (joita kaksia viime mainittuja saa hyviä ja edullisesti H:gin Hakaniemen hallin yhdestä myyntipisteestä).

    Äänestä

kokeilla.
Jos luomu kanaa sais niin vois ostaakin joskus.

En oo ostanu tehokanaa 8 vuoteen - ku en vaan voi/haluu olla kelaamatta sitä että se liha on mitä on koska ne ei liiku normaalisti ja turpoo jostain mömmöistä.

Äänestä

Helsinkiläinen Hakanieman hallissa toimiva Reinin liha on ottanut valikoimiinsa ranskalaisen luomukanan Joulun jälkeen sitä taas saa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mine1212 kirjoitti:

jepjep, kun tulee noi munat ja maidot ja lihat ostettuu luomuna ni ihmettelen vaan etten oo missään nähny myytävän luomukanan lihaa. Mistä löytyis ja minkä firman lihaa..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu