Lieneekö sama kuin kalanmaksaöljypilleri. On vain uusi tuotemerkki. Kun kalanmaksaöljypilleri maksaa 0,10e/kpl, maksaa omegapilleri 0,30e/kpl.
Parempi vaan, että käyttää vain pelkkää kalanmaksaöljyä vaikka onkin pahaa ja ällöttävää. Ja parempi on kun sitä ei käyttäis ollenkaa. Vaan voihan sitä näin talvisin silloin tällöin kulauksen ottaa.
Parempi vaan, että käyttää vain pelkkää kalanmaksaöljyä vaikka onkin pahaa ja ällöttävää. Ja parempi on kun sitä ei käyttäis ollenkaa. Vaan voihan sitä näin talvisin silloin tällöin kulauksen ottaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itse en kalamMAKSAöljyä käytä, kalaöljyä sen sijaan, ne saadaan aivan eri osasta kalaa.
Maksahan on eräänlainen "jätepuhdistamo", joten....
Kalan maksa puhdistaa siitä kalan öljystä pois ne kalan öljyssä olevat härskiintyneet jätteet ja päästää ne jätteet takaisin luonnon kiertokulkuun. Minä taas en sitä härskiintynyttä kalaöljyä käytä.
Ei ne sama asia ole, mutta vaikutus on sama. Kalanmaksaöljystä nimittäin saa juuri sitä Omegaa. Ihan sama siis otatko kalanmaksaöljyä vai omega-tabletteja. Kalanmaksaöljy on vain pahempaa ja tabletit kalliimpia.
Minä käytän pellavansiemenöljyä (1 rkl aamuisin) saadakseni rasvahappoja. Mitään kalaöljyvalmisteita en uskalla syödä, koska olen hengenvaarallisesti allerginen kalalle.
Täällä tietoa pellavansiemenistä. Ostin eilen kaupasta ison pussillisen pellavansiemeniä, eikä maksanut kun 0,89 € eli ovat todella halpoja.
http://www.sini-pellava.fi/pellavansiemen.htm
Ystävä hyvä, ei ole ollenkaan sama asia ostaa siemeniä, sillä kyllä sä ne pellavansiemenöljyt paskot pyttyy sen siemene mukana. Ei meidän hampaat riittä sen öljyn erottamiseksi siemenestä.
Mikä pirun hintakilpailu täällä aina vallitsee. Ei noilla hintatasoilla saada oikeita asioita ollenkaan. Pellavansiemenillä et saa öljyä et taatusti. Jauha ne miten jauhat. Mutta epäilen pahasti, että joka suupalan olisit pystynyt jauhamaan niin hyvin, että siitä öljyt irtoaisivat.
Meillä on hoidettu kala-allergiaa just kalaöljyllä, mutta ne pitää olla laatuöljyjä. Ei mitään tusinatuotteita halpiksen hyllyiltä.
En usko sinua.
Ihan hyviä tuntuvat olevan.
Teen paljon proteiinipirtelöitä tehosekoittimella (paljon marjoja pakkasessa) itselleni ja laitan kaikenlaisia siemeniä joukkoon.
Kalaa syön myös runsaasti.
Mielenkiintoista. Ettäkö kala-allergiaa hoidettaisiin kalaöljyllä. Itse olen ymmärtänyt, että kala-allergia ei parane yleensä ja että kalan välttäminen on hoitoa parhaimmillaan. Olenko väärässä?
Sinulla on väärän merkkinen kalanlmaksaöljy.
Käytä Lysi-kalanmaksaöljyä, on maultaan monta kertaa parempaa. Se että saat joitakin rasvahappoja, ei tee rasvahappoasiaa tyhjäksi. Niitä pitäisi saada monipuolisesti. Siis useamman sortin rasvahappoja
pitää olla ja sitä saa puhtaimillaan vapaa kierto -pillereistä.