On muka niin kauhean kylmää, mutta vielä ei ole tänä talvena koko Suomen virallisilla mittauspaikoilla tavoitettu edes -40 asteen lukemaa, mikä on sentään melkein jokatalvinen asia.
Ennätyskylmää muka??
viisas elefantti
3476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihan normaali talvi. Suomen talvessa voi, ja on aina voinut, olla lämpöä 5 - 0 - -10 - -20 - -30 - -40. Se on ihan normaalia. Ihmisen muisti on näiden säiden suhteen vain niin käsittämättömän lyhyt.
Ei ole tehty koko maan pakkasennätystä, se on Kittilästä vuodelta 1999 (-51,5 c), mutta paikallisennätyksistä en tiedä. Tosin jos paikallisennätyksiä rikottiin, niin tuskinpa niistä uutisoidaan, kun ilmaston lämpeneminen on parempaa lööppitavaraa.
Niin ja Sallassa mitattiin -39,9, joka on kyllä melko lähellä miinus neljääkymmentä. Eiköhän se neljänkympin raja rikkoudu tässä helmikuun aikana.
kuin aiempinakin talvina. tossa olis nopeesti etsittyä n.vuodentakaista tietoa.
ps: mulle ihan sama, vaikka tämä vertailutieto on maaliskuulta, eikä helmikuulta. ja huomatkaa joka ikinen päivä oli suhteellisen kylymä, vaikka oli kyseessä keväisempi ajankohta.
http://www.fmi.fi/saa/tilastot_57.html#1