Hysteeriset skeptikkohihhulit juhlii sään ääri-ilmiöitä.
Miälenkiintoista
KARVINISTI
14451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Maapallon keskilämpötila on alhaisempi kuin viime vuonna samaan aikaan.
Sehän on aivan luonnollista koska aurinko on kylmentynyt 70-luvulta lähtien.
Ja silti maapallon keskilämpötila on noussut voimakkaasti 70-luvulta lähtien. Kertookohan jotain ihmisen vaikutuksesta...
Missä oli kasvihuonekaasujen vaikutus 40-luvulta 70-luvulle? Miettikääpä vähän, jos aurinko olisi ollut aktiivisimmillaan 70-luvulla ja takana vielä sata vuotta kasvihuonekaasupäästöjä, niin miten lämpötila olisi laskenut 40-luvulta 70-luvulle?
Valikoitte vai ne mielipiteet, jotka sopivat teidän näkemyksiinne ilmaston lämpenemisestä. Muutkin planeetat varmaan lämpenevät ihan siitä syystä, että aurinko kylmenee.
Aurinkojuttua:
http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2004/07/18/wsun18.xml&sSheet=/news/2004/07/18/ixnewstop.html
Kyse on Maan ilmastosta ja reilun vuosisadan talouskasvusta. Ikuisen talouskasvun seuraukset alkavat näkyä, pää tulee vetävän käteen.
Ikuista talouskasvua ei voi puolustella millään opilla, joten antaa mennä -tyypit rupeavat satuilemaan miljoonista vuosista ja muista planeetoista. Syytetään kaikkea mahdollista ja mahdotonta muuta kuin todellista syytä, talouskasvua, ahneutta, tyhmyyttä.
Vastaat vain vaikka itsellesi että mikä niitä muita planeetoita sitten lämmittää kun siellä ei ole talouskasvua?
Kun olet vastannut siihen niin palaat sitten vaikka tänne maahan miettimään miten pysäyttää talouskasvu.
ps. muiden planeettojen yllättävää lämpiämistä eivät kiistä edes ilmastoihmiset joita suuresti ihailet mutta miksi sinä sen kiistät?
Talouskasvattaja ovat tietävinään maapallon lämpötilat miljoonien vuosien ajalta. Monenko miljoonan vuoden ajalta tunnetaan muiden planeettojen lämpötilat?
Muiden planeettojen lämpötilastot ovat lähinnä hevosmiesten tietotoimiston uutisia.
Nythän sinä sekoilet jo tyyten pois poikkeen. Välistä vetoat muutokseen ilmojen ollessa lämpimät mutta nyt pakkasten tultua kyseenalaistat jo kaikki mittaukset kun ne ei enää tuekkaan kasvujen kipua.
Ootko juonu viinaa vai muutenko masentaa?
70-luvun alussa vedin 6 kuukautta putkeen ja 70-luvun lopussa 5. Sitten olin lähes 8 vuotta ilman ryyppyäkään ja sen jälkeen taas olen tissutellut milloin enemmän, milloin vähemmän.
Entä ite, mitenkäs sinä olet juopoitelnu?
Nuorempana tenutin välillä voimakkaasti ja pitkiä toveja mutta tuossa kymmenisen vuotta sitten tulin ymmärrykseen, että se on paitsi taloudellisesti kannattamatonta myös syykillisesti ja vyysillisesti vahingollista touhua. Tiä sitte mutta ainakaan ei oo tarvinnu rapuloissa kyhjöttää joka on se tympein osuus ryyppyhommissa.
Nyt kun on tunnustettu synkät salaisuutemme niin eiköhän myönnetä ettei ikuista talouskasvua ole olemassakaan. Ja jos sitä väkisin yritetään niin huonosti käy, ilmastokin muuttuu, kaikesta muusta puhumattakaan.
Ei se niin synkkää oikeestaan ollu. Kiva oli joskus ryypytellä viikko tai pari putkeen kun oli samanhenkistä seuraa joka ei tykänny tyhjiä mölistä eikä rähjätä juovuksissa vaan oli semmosta rauhallista ja letkeetä meininkiä, ammattimainen ote juopotteluun sanoisin.
Nyt kun linjalle lähdettiin niin sovitaan ettei ainakaan tänään ole ikuista talouskasvua ja toivotaan, että jo huomenna sää muuttuu edullisempaan suuntaan ilmastonmuutoksen vaikutuksesta.
Että sait haluamasi tuloksen.
Lähes mikä tahansa muu aika (kuin vuosi) antaisi eri tulosken.
Olet tarkoitushakuinen ja TYHMÄ KAHELI.
Näyttää, että karvinistille nämä pakkaset ovat liikaa. Ilmaston lämpeneminen ja sitä myöden karvinistin lemppari, talouskasvun tympeys ottavat takapakkia. Taitaa karvinistikin miettiä, että on se vaan kivaa kun tupa lämpiää vaikka sitten hiiltä polttamalla tai ydintä rikkomalla saavutetulla lämmöllä :))