Väkivaltaisia ajatuksia.

dorka.

Kuinka moni ajattelee tietoisesti/tahtomattaan tekevänsä väkivaltaa läheiselleen ym.
Itse luulen että ns. terveessä ajattelussa ei ole mitään vikaa. Tarkoitan että kaikilla on vittumaisia hetkiä/ajatuksia ja kieltämättä, joskus tulee mieleen että nyt voisin lyödä tuota paskiaista.
Vaikeampi juttu on tuo tahtomattaan ajattelu.
Olen kuullut että jotkut sairastuvat noista ajatuksista koska ne ovat liian kauheita.
Jos ei ole edes mitään syytä vahingoittaa esim. puolisoaan lapsiaan ym. ja kuitenkin sitä ajattelee.
Pysyttekö kärryillä näin maallikon ajatuksissa?
Eikös tuo ole ongelma juuri synnyttäneillä naisilla?
No joo, pointti on että itse hyväksyin nuo ajatukset ja kas... ihme, pääsin niistä eroon enkä ota enää vakavasti.
Onko ihmisellä luonnostaan näitä ajatuksia mutta niitä ei osaa käsitellä? Vai mikä perkele se laittaa ajattelemaan tuollaista skeidaa?
Tietysti on eriasia mitä ajattelee ja mitä tekee ihmetyttää kuiteski.

6

5982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masennus

      Itselläni tuli nämä pakkoajatukset toisen lapsen synnyttyä. Pelotti, enkä osannut silloin lainkaan käsitellä niitä tunteita. Sain lääkkeet ja hiukan terapiaa, ne auttoi aluksi. Viisi vuotta kului ja ajatukset pulpahtivat taas jostakin esiin. Minulla aiheuttavat just ne ajatukset masennusta ja ihan järkyttavää ahdistusta.
      Olen paljon lukenut vuosien mittaan aiheesta ja voin sanoa, että ne ajatukset tulevat ihmisen tarpeesta suojella lapsiaan. Uhkana on ihan kaikki myös ihminen itse, koska aina on mahdollisuus, että menettää kontrollin. Yleensä nämä ihmiset on yliherkkiä ja kilttejä ihmisia, eikä he tekisi mitään kärpäsellekään.

      • dorka.

        Kiitos kun valaisit asiaa.

        Eli taustalla olisi siis kontrollin menettämisen pelko.
        Suojelu rakkaimpiaan kohtaan menee siis överiksi.
        Rakastaa liikaa,ko että heitä joutuu suojelemaan jopa omalta itseltään?
        Itsellä ei lapsia joten en paljoa tiedä.
        Niin, ja olen mies:)


    • dorkalle

      Hyvä, että olet oppinut hyväksymään ajatuksesi ja sitä kautta vapautunut niistä.

      Ihmettelet, mistä nuo ajatukset johtuvat. Niille on täysin ymmärrettävä syy, vaikka ei sitä vielä yleisesti tunneta tai tunnusteta. Olen vuosien ajan käyttänyt menetelmiä, joiden avulla on mahdollista saada yhteys alitajuntaan ja löytää alkusyitä ongelmille, jotka haittaavat elämäämme. Olen saanut paljon eläviä todisteita siitä, että meidän alitajuntaamme tallentuu muistijälkiä hyvin varhaisesta vaiheesta, jopa sikiöajalta. Kannamme alitajunnassamme mm. niitä tunteita ja kokemuksia, joita äidille raskauden aikana ja ensimmäisten elinvuosiemme aikana tapahtui ikäänkuin ne olisivat osa meitä. Itse asiassa tällainen kielteinen psyykkinen perimä voi tulla jopa monien sukupolvien takaa. Englantilainen tiedemies Rubert Sheldrake selittää psyykkisen perimän siirtyvän sukusolujen energiakentässä.

      Lohdullista tässä on, että noita muistoja on mahdollista hoitaa ja niiden häiritsevät vaikutukset ikäänkuin pyyhkiä pois. David Furlongin kirja "Terveet sukujuuret" käsittelee näitä asioita ja kirjassa on myös harjoituksia, joita voi kokeilla.

      Väkivaltaiset ajatuksesi ovat ajatuksia, jotka ovat tallentuneet alitajuntaasi psyykkisen perimän muodossa. Kenties äitisi on tuntenut noita ajatuksia jotain muuta henkilöä kohtaan odottaessaan sinua tai hän itse on joutunut kokemaan väkivaltaa. Tai sitten voi olla, että nuo ajatukset tulevat jostain vielä kauempaa. Joka tapauksessa alitajunnassasi on tieto siitä, mistä ne ajatukset ovat saaneet alkunsa. Siinä vaiheessa kun väkivaltaiset ajatukset heräsivät mielessäsi, olit samankaltaisessa tilanteessa kuin henkilö, jonka ajatukset alitajuntaasi olivat tallentuneet. Samasta asiasta on kyse esim. siinä kun huomaa kohtelevansa lapsiaan juuri samalla tavalla kuin oma kasvattaja, vaikka lapsena oli päättänyt, ettei koskaan syyllisty samaan.

      Vihan tunteista vielä, että niiden myönteinen tarkoitus on auttaa meitä huomaamaan, että nyt meitä kohdellaan väärin ja antamaan energiaa puolustaa itseämme. Jotta kykenisimme hyödyntämään tuota energiaa, tarvitsemme kuitenkin keinoja kanavoida sitä niin että tuhoamisen sijasta voimme käyttää sitä rakentavasti.

    • ocd1
    • Anonyymi

      Itselläni on juuri tuontapaisia ajatuksia jotka liittyvöt siihen että tekisin jotain pahaa perheelleni yms. Ja ajatukset ovat aivan kauheita! Inhottavaa aina iltaisin yrittää rauhoitella itseä kauan ennenkuin saan jotain muuta ajateltavaa joka helpottaa. Pitäisi varmaan äitille tai isälle kertoa kyseisestä sillä alkaa jo aikapaljon häiritsemään tuollaiset ajatukset. :/

    • Anonyymi

      Harvemmin on tilannetta, jossa haluaa lyödä toista. On sen sijaan tilanteita, joissa on otettava kantaa kejittävällä ja tervellä tavalla. Ja sitten on tilanteita, joissa ottaa aivoon ja jotain pitäisi vahingoittaa tai ottaa hengiltä; silloin ei pidä toimia siinä mieletilassa, koska se on pääsääntöisesti aina väärässä eikä ota kokonaisutta hyvin huomioon. Jos ei olisi seurauksia, niin oikeutta voisi jakaa parhaaksi näkemällään tavalla, mutta yleensä sitä mahdollisutta ei ole, että hinta on helposti liian korkea, joka tosin johtuu tilanteestaan, mitä se itselleen maksaa, jos alkaa jakaa oikeutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      191
      8672
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4688
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3730
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3096
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2742
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2498
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1758
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      64
      1308
    10. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1279
    Aihe