eikö palokalustoa levillä

... miten noin kerkiää tapahtua vaikka itse soittivat???? eikö palokalustoa tarpeeksi levillä????
103259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On levillä oma palokalusto... Vaan taitaa olla vpk:n varassa koko kittilän sammutushommat..

Äänestä
  • ... viipyy???????

    Äänestä

  • no miksi niin kauan...... kirjoitti:

    ... viipyy???????

    soitappa vaikka kittilän kuntaan tai jonnekkin ja kysy.

    Äänestä

  • Mitä sitte että Kittilän sammutushommat on VPK:n varassa, tai käyttäisin mielummin "varassa" sanan sijasta "vastuulla".
    Sitähän voi miettiä että jos siellä ei olis VPKta ollenkaan niin minkälaiset seuraukset sitte olis?

    Äänestä

  • mie123 kirjoitti:

    Mitä sitte että Kittilän sammutushommat on VPK:n varassa, tai käyttäisin mielummin "varassa" sanan sijasta "vastuulla".
    Sitähän voi miettiä että jos siellä ei olis VPKta ollenkaan niin minkälaiset seuraukset sitte olis?

    VPK: varassa. Vaitaakohan joku etta rovaniemelta olisi vakinainen laitos tullut sitten nopeamin. Etelan ihmiset ovat tottuneet siihen eta aina vakinainen tulee ensin paikalle va viimeseksi VPK. Tuntuisi kylla ihan jarkevalta ajatella etta tuollasissa isoissa lomanvietto paikoissa pitaisi olla nopeampi valmius koska aika on se ratkaseva tekija. Rahaa vaan ei kuulemin ole milla perustaa sellasia valmiuksia......

    Äänestä

  • toinen ihmettelija kirjoitti:

    VPK: varassa. Vaitaakohan joku etta rovaniemelta olisi vakinainen laitos tullut sitten nopeamin. Etelan ihmiset ovat tottuneet siihen eta aina vakinainen tulee ensin paikalle va viimeseksi VPK. Tuntuisi kylla ihan jarkevalta ajatella etta tuollasissa isoissa lomanvietto paikoissa pitaisi olla nopeampi valmius koska aika on se ratkaseva tekija. Rahaa vaan ei kuulemin ole milla perustaa sellasia valmiuksia......

    Mies oli ollut ilmeisesti tajuton jo naisen soittaessa hätäkeskukseen. Nainen oli tuupertunut puhelun aikana.
    Täällä lapissa ei pitkien välimatkojen vuoksi ole mahdollista, että palokunta olisi paikalla välittömästi. Poliisilla ja ambulanssilla voi helposti mennä puolesta tunnista tuntiinkin tai jopa kauemmin.

    Kerran jouduin kutsumaan apua ja poliisi tuli ensimmäisenä, heti perään ambulanssi. Molemmilla meni varmaan n. tunti. En laskenut aikaa.

    Sellaista se vaan on.

    Äänestä

  • Elikkä vpk teki sen minkä em.tilanteessa vain voi . Ei olisi vakinainen palokuntakaan voinut pelastaa em.uhreja ,ei syytellä ketään.

    Äänestä

  • homma hoidossa kirjoitti:

    Elikkä vpk teki sen minkä em.tilanteessa vain voi . Ei olisi vakinainen palokuntakaan voinut pelastaa em.uhreja ,ei syytellä ketään.

    Kittilässä ei päivystetä palokunnalla vaan miehet hyppäävät tilanteisiin kotoa käsin. Kun mietitte että hälytys tulee, palomiehen puhelin soi, hän hyppää omaan autoon, ajaa paloasemalle, laittaa varusteet päälle asemalla ja miehet ovat kohteessa 10 minuutissa, kuten tässä tapauksessa, niin se on helvetinmoinen suoritus.

    Äänestä

Kas kummaa kun noita palokuolemia sattuu isommissakin kaupunkipaikoissa, joissa on palokunta nurkan takana kutsua oottelemassa.
Paha vaan kun palo voi kyteä pitkäänkin ja levittää myrkyllisiä savukaasuja paljon ennen kuin leimahtaa. Muutama henkäisy häkää ja se on siinä, varsinkin jos vaikka nukkumassa olet. Ja vaikka ehtisit herätäkkin, vetäset pikku paniikissa pari kertaa vielä syvempään henkeä, niin tuuperrus tulee pian. Mut ainahan noita jälkiviisaita ihmettelijöitä löytyy.

Äänestä
  • Kävin tässä lähiaikoina ensiapukurssin ja totta tosiaan, ei se palo välttämättä ketään tapa vaan nimenomaan ne myrkylliset palokaasut!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ihmettelijä????????????????... kirjoitti:

... miten noin kerkiää tapahtua vaikka itse soittivat???? eikö palokalustoa tarpeeksi levillä????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu