Kerätäämpä tähän ketjuun hyväkarppaukseen sopivia ruokia ja ehkäpä myös reseptejä, eli vhh:lla mennään mutta hiilareita kuitenkin rajoitetaan joka myös tarkoittaa, ettei rasvoja käytetä ihan niin vapaasti kuin ala- ja ketokarpilla ollessa. Alakarppi-reseptit minulla on hallussa mutta nyt kun olisin aloittamassa hyväkarppia olen hieman hukassa.
Kuinka vähän/paljon te hyväkarpit muuten käytätte täysjyväriisiä/pastaa ruokavaliossanne? Pohdiskelen lähinnä sitä, että niitä käyttäessä yhdelle aterialle tulee runsaammin hiilareita, eikö olisi parempi jos hiilarit jakautuisivat tasaisesti päivän aterioille?
Hyväkarppi-reseptejä?
2
4222
Vastaukset
- tässä olisi
Miten olisi Heikkilän teokset voissa paistettuna kirilin munilla kuorrutettuna????
- kotikokkaaja vhh-linjalla
Itse en oo ihan tarkkaan tietoinen, että mitä vhh-linjaa noudattelen, mutta pyrin välttämään ylipäätään riisiä, perunaa, leipää, sokeria jne... Hyvin toimii. Heikkilän kirjan oon lukenut, mutta reseptit itsessään ovat aika tavallisia ja tylsiä. Pari kuukautta sitten törmäsin yhteen resepti kirje palveluun ja tilasin sellaisen. En tiedä, onko tekijä vhh-linjalla itse, mutta aika usein on kalan tai lihan seurana jotain muuta kuin perunaa. Ja jutut on hauskoja :) Törmäsin googlessa resepti-hakusanalla ja löytyy www.perjantairesepti.fi - osoitteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1604977Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813616SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402268Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä972169Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292067Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan662050Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872013Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211526Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1061430