Pelkosenniemi on päässyt kriisikuntien joukkoon. Onko se mahdollisuus vai menetys kun liitetään toiseen kuntaan tai kuntiin.
Kriisikunta Pelkosenniemi
Mauri_Matalainen
6654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Varmaankin olisi järkevintä perustaa yhteinen Itä-Lapin kunta. Nykyisinä tiedon kulun aikoina ei olisi mahdotonta. Samalla voisi karsia näitä "johto"virkoja ja satsata kunnan perustyöhön, eli palkata hoitajia jne. Siinähän se sota olisi, kuka jäisi ja missä kunnantalo. Niihin en ota kantaa, koska se on minulle aivan se ja sama. En edes muista, koska olisin kunnan/kaupungin talolla käynyt. Uusi yhteinen nimi, jonka alaisuudessa nykyiset kunnat jatkaisivat omina kylinään.
Perustyötä ja tehokkaita palvelupisteitä. Nykytekniikalla kunnantalo vois olla missä vain.
siihen, missä kunnantalo olisi. Itselleni se olisi aivan saman tekevää, kuin myös kuka olisi kukkona tunkiolla.
Jo sana kriisi sen sanoo. Ei ole mitään järkeä opiskelijan asua hotellin sviitissä. Palkkoja ei saa maksettua omalla rahalla, vaan joka killinki on lainaa. Miksi kukaan ei uskalla sanoa suoraan asiaa tai jos sanoo, niin poliittisten taka-ajatusten vuoksi kukaan ei ole uskottava. Mitä merkitystä on talouden tunnusluvuilla, kun niitä ei uskota. Tosin kunnan johdon pelaamisella menetettiin luottamus kaikkiin päättäjiin. Tosiasiassa kuntalaiset olivat pitkälle valmiita kuntaliitokseen. Kuntaliitosäänestys sanoi toista kuin sisin (totuus). Totuus on muualla. Nykyisen politikoinnin annetaan johtaa kunta niin syvään kriisiin, että jokainen porokin ymmärtää sen. Kuolinkamppailu on alkanut.
ja jälkeenjääneitä. Mutta sama tuo mulle, en maksa siihen kuntaan veroja enkä osta siitä kunnasta mitään palveluja. Ottakoon vain jatkossakin velkaa, niinhän sen asukkaatkin tekevät ja tekivät esim. ns. hullun rahan aikana. Aina on pitänyt elää leveämmin kuin mitä kukkaron nyöryt antaa myöten! Ja sitten ollaan velkakierteessä ja laitetaan takaajat maksamaan velat.... KÖyhät kyykkyyn, hävetkää tuhnakkeet!!!
älytä silloin kun asia oli käsillä, tehdä oikeat johtopäätökset, eikä tunteilla ilman järjen häivää...!
Kukin kärsiköön sen nyt nahoissaan.