Kasvispihvien ohjetta?

Rakastan näitä kaupan valmiita kasvispihvejä. Niille yleensä valmistan kermaviilistä/sinapista/valkosipulista tulisen kastikkeen.
Kuitenkin haluaisin valmistaa kasvispihvejä myös itse. Yhdellä reseptillä olen kokeillut, se taisi olla painonvartijoiden versio. Siinä oli huonoa se, että taikina oli vetistä.

Googlettamalla löysin mitä ihmeellisempiä reseptejä, osa kuulosti pikkuisen arveluttaville.

Olisko kellään antaa hyväksi havaittua reseptiä, omassa köökissä testattua?
54116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen myös kasvispihvien ystävä, ja en keittiöhommissa ihan kauhean hyvä. Olen kokeillut monia ohjeita, ja joskus on tulos ollut vallan muuta kuin kasvispihvi..epämääräistä mössöä, lieneekö vika ohjeessa vaiko tekijässä..

No, joka tapauksessa olen tehnyt ns.kasvisröstiä, jossa pohjana on perunamuussi. Siihen sekoitettuna vaikkapa herne-maissi-paprikaa, porkkanaraastetta, pinaattia tai mitä vaan kasviksia maun mukaan. Ja erilaisia mausteita. Nää pihvit onnistuu aina! Ja ei tarvitse käyttää kananmunaa, pysyy kyllä kasassa muutenkin, kunhan perunamuussi on vaan tarpeeksi paksua.

Äänestä
  • Itsellenikin tulee aina epämääräistä mössöä, kun yritän kasvispihvejä väsätä.
    Kerran onnistuin soijarouhepihveissä, joissa käytin perunamuusia ja tähteeksi jäänyttä kaurapuuroa. On se vaan aika ainetta toi pottumuussi :D Todella hyvä pohja erilaisille kasvispihveille.

    Äänestä

käytä luovaa mielikuvitusta...
esim raasta juureksia raakana( peruna porkkana..) paista rösriksi, joukkoon voit hienontaa herneitä, parsaa...
AINOA EHTO ON ETTÄ SIINÄ ON NOIN 70% tuotteita jotka sisältävät paljon tärkkelystä, jolloin pihvit pysyvät kasassa. ei tarvistekananmunaa

Äänestä

Perunamuussiin sijaan voi myös käyttää porkkanamuussia tai muhennettua kukkakaalia/parsakaalia.

ja tämmöstä aina kesäisin teen kuin kesäkurpitsapihvi elikä viipaloit kesäkurpitsan siivuiksi, ja kahden siivun väliin ohut viipale tomaattia ja kuivattua oregano/basilikaa ja yrttisuolaa. Paistelet pannulla öljyssä niin, että pinta saa kauniin värin. Varovasti pitää käännellä, että pysyy tuo homma kasassa. Kyytipojaksi punasipulia, jonka voi myös pannun kautta käyttää. Kannattaa kokeilla!

Äänestä

Gourmet Sekavihannes-Juustopihvi

Tee ensin tuorejuusto:

Laita 2 litraa maitoa kuumenemaan 4 litran kattilassa. Jos käytät pienempää kattilaa, voi maito kiehua yli laidan.

Kun maito kiehuu ja alkaa nousta, lisää 8 dl piimää tai 4 dl jugurttia ja hämmennä muutama sekunti. Ota pois liedeltä heti kun näet juustoa ja heraa kattilassa.

Anna seisoa muutama minuutti. Siivilöi sitten juustokankaan läpi. Laita sivuun valumaan.

Höyrykypsennä puolikypsäksi allamainittuja vihanneksia sillä välin kun maito on lämpiämässä.

Raasta höyrytetyt vihannekset, esim: 1 porkkana ja puoli kesäkurpitsaa ja pilko ihan pieneksi muita vihanneksia, kuten parsakaali ja kukkakaali. Käytä vain pari eri vihannesta tai monta eri, miten vaan.

Sekoita raastetut vihannekset juustomassan kanssa.

Lisää mausteet. Suositellaan Hing (asaofetida), mustapippuri, yrttejä sekä suolaa.

Jos haluat kananmunan makuiset pihvit, käytä hieman vuorisuolaa valkoisen suolan sijaan. Itse kylläkin lisään vuorisuolaa myöhemmin valmiisiin pihveihin. Jos haluat pihveistä keltaisia, lisää myös kurkumaa.

Kuumenna kasvisöljyä paistinpannussa. muodosta juusto-vihannesmassasta pihvejä ja käristä kunnes ovat osittain sopivan vaaleanruskeita.

Voit myös paistaa pihvit pellillä uunissa. Tämä on hyvä tapa jos on kiire tehdä muita askareita.

Voit tarjota osana ateriaa tai laittaa leivän väliin juustopurilaiseksi.

Oivaa pik-nik -ruokaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokkelis kirjoitti:

Rakastan näitä kaupan valmiita kasvispihvejä. Niille yleensä valmistan kermaviilistä/sinapista/valkosipulista tulisen kastikkeen.
Kuitenkin haluaisin valmistaa kasvispihvejä myös itse. Yhdellä reseptillä olen kokeillut, se taisi olla painonvartijoiden versio. Siinä oli huonoa se, että taikina oli vetistä.

Googlettamalla löysin mitä ihmeellisempiä reseptejä, osa kuulosti pikkuisen arveluttaville.

Olisko kellään antaa hyväksi havaittua reseptiä, omassa köökissä testattua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu