Spray pullon räjähdys

epäiliä????

10

5401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäiliä???

      ps. ihmettelen siis enkä ''epäile'' kuten kirjoitin.

    • Ei kovin iso räjähdys

      Me jätkät nuorempina räjäyteltiin täysiä butaanipulloja (vai mitä ne on joita retkikeittimissä käytetään). Niistä lähti ihan mukava posaus ja tulipallo. ;) Tosin ei voi ihan vieressä voinut seista kuten noissa, lähti meinaan aika vauhdilla.

    • tapaus--

      Perheen tytär oli nakannut tyhjentyneen hiuslakkapullonsa leivinuuniin muiden poltettavien roskien joukkoon.
      Lakkapullo tietenkin räjähti, nakkas uuninluukkut olohuoneen nurkkaan ja palavat roskat perässä.
      Muurarile tuosta tuli hommia.

      Tuon olen omin silmin nähnyt, kuinka avaamaton hernekeittopurkki räjähtää nuotioissa.

      • laittakaapa lidlistä ostettu tyhjä omenamehu Purkki missä on semmoinen ruuvattava korkki, niin nuotioon niin se posahtaa!=) olen kokeillut, ja kyllä säikähin aikalailla kun yhtäkkiä tuli posahus! se ei toimi kaikilla mehupurkeilla koska ne on niin heikkorakenteisia mutta lidlin purkilla se onnistuu.=)


      • Anonyymi
        Legacy_of_Kain kirjoitti:

        laittakaapa lidlistä ostettu tyhjä omenamehu Purkki missä on semmoinen ruuvattava korkki, niin nuotioon niin se posahtaa!=) olen kokeillut, ja kyllä säikähin aikalailla kun yhtäkkiä tuli posahus! se ei toimi kaikilla mehupurkeilla koska ne on niin heikkorakenteisia mutta lidlin purkilla se onnistuu.=)

        Siihen käy muut kierrekorkki tölkit myös,pistä vähän bensaa,tai kaasua sinne tölkin sisään ja korkki kunnol kii,nakkaa se nuotioon ja juokse kiven taa,ehkä kaus kuuluu muuten hiano pamahdus,jumalauta siin on mammoilla ripulit hameenhelmassa jos ohi kävelevät


    • Anonyymi

      Tänään täällä saaressa Putsaari Uusikaupunki,serkun kanssa poltetaan nuotiota siihen menee 95 hiuslakkapulloa tyhjiä ja täysnäisiä,sekä hikisperay pulloja ne jää nuotioon siks aikaa kun haetaan lisää hiuslakkapulloja ,Isostakarista me poltetaan kaikki vanhat aerosolipullot,ym nuotiossa

    • Anonyymi

      Laittakaas hiuslakkapulloja nuotiolle voi olla tyhjiä tai täysnäisiä hiuslakkapulloja tehkää nuotio metsässä,tai jossain grillikatoksella,laavulla ja sit sinbe nuotioon/tuleen ne hiuslakkapullot,sihisee muuten hienosti,pamausta ei tule mut suhina on hieno,ja upeen värinen liekki kokeilkaas,tuo onnistuu myös taloyhtiöiden grillipaikalla tuli grilliin ja hiillokselle ne hiuslakkapullot sit odottamaan sitä hienoo liekkii ja suhinas,sen verran voin sanoo että ette oo eläissänne nähnet mitään niin hienoo liekkiä kun hiuslakkapullosta tulee,upee värimaailma nyt hakekaa siskon,äitinne hiuslakkapullot,tai deororantti sprey pullot ja sit kokeilkas nuotioon ne .mä just kotona tein mikrouunissa täys hiuslakkapullo mikroaaltouuniin ja täydet tehot onnistuu myös uunissa -uuni täydet lämpöasteet ja hiuslakkapullo sisään näin kotioloissa voi nähdä uunissa upeat värilieskat

    • Anonyymi

      Kaikki tiiviit nestettä tai painetta sisältävät pullot, purkit ym. räjähtää, jos ne lämpenee tarpeeksi.
      Aina ei tarvitse lämmetäkään. Poikani vaunuissa istuessaan pudotti avaamattoman alumiinisen juomatölkin kadulle ja se "räjähti", me saatiin nesteet päällemme.

    • Anonyymi

      Kannattaa työntää dödöpurkki pers***seensä ja istua sitten nuotioon. Saa aikaan mahtavan, mahanpohjassa asti tuntuvan paukun.

    • Anonyymi

      Kyllä voi räjähtää, tuli aikoinaan poltettua monta kymmentä. Useimmat vain pihahtivat kun venttiili petti ensin, joistakin repesi joku sauma, jotkut lensivät pitkälle. Joistakin kerta kaikkiaan ratkesi kylki niin että jäi pitkä sahalaitainen reuna, siitä tuli kova pamaus. Ei kannata olla ihan lähellä, noista voi lentää siruja vaikka silmään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      170
      4126
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      113
      3571
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      248
      3007
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      7
      1739
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      164
      1376
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1275
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1161
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      63
      961
    9. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      67
      842
    10. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      89
      836
    Aihe