Minut leikattiin vajaa kuukausi sitten,ja olen kiitollinen,että pääsin pian leikkaukseen,Odottelen sytostaatti ym,hoitoihin pääsyä.Rinta poistettiin,ja kainalosta imusolmukkeet,Päivisin mielessä pyörii ajatakset,että onkohan se levinnyt jo muuallekkin,ja kun on nuori lapsi on hätä hänen puolesta.
Rintasyöpä mielessä melkein
koko ajan,
1301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ihan normaalia, että et oikein saa ajatuksia irti syövästä - kuukausi on hirveän lyhyt aika.
On luonnollista pelätä. Nykyään on kuitenkin varsin hyvät hoidot ja kun vielä sinulla tehtiin noin radikaali leikkaus, niin tuskinpa sinne on mitään jäänyt muhimaan - viimeistään sytostaatit ja säteily nitistää loputkin syöpäsolut. Jos syöpä huomattiin varhaisessa vaiheessa, niin ei varmaankaan ole levinnyt. Mutta ei tässä ole järjellä ja tilastoilla mitään tekemistä sen kanssa, miltä tuntuu. Anna tuntua vaan. Vie oman aikansa, että uskaltaa mokoman järkytyksen jälkeen luottaa siihen, että asiat lutviutuvat.
Kannattaa löytää peloille ja raivolle ja mitä ikinä tauti sinussa herättääkään, purkautumiskanava: juttuseuraa löydät Syöpäjärjestöjen sivulta:
http://www.cancer.fi
myös Verkkoklinikalla on rintasyöpäpalsta:
http://www.verkkoklinikka.fi/keskustelut/&f=8255177&c=2315077
Täällä löydät ehkä parhaiten ihmisiä, jotka ymmärtävät, mitä olet läpikäymässä. Vertaistuki on parasta tukea.
Toivotan sinulle oikein paljon voimia!