Tukusta ostaminen

epätietoinenn

Onko kellään tietoa, että pystyykö yksityishenkilö tekemään elintarviketukun (Kespro tai vastaavan) kanssa sopimuksen, jotta pystyisi sielä ostamaan tavaraa ?
Lähinnä sen takia kiinnostaa, koska päivittäistavarakaupoista ei saa tiettyjä tuotteita (esim. Knorr Grade d'Or -kastikkeita), mutta tukusta niitä löytyy ja ei kehtaisi yritystä perustaa pelkästään sen takia.

Aattelin kyllä kysyä myös Kesprolta suoraan, mutta jos jollain on kokemuksia niin kertokaahan.

12

20377

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittäjä73

      Yksityis henkilöt eivät voi asioida tukkuliikkeissä!

      Sulla pitää olla LY tunnus jolla voit hakea korttia!!

      • epätietoinenn

        Tämä selvä, mutta jatkokysymyksenä, että onko väliä minkä alan yritys on kyseessä kun anoo sitä tukkukorttia vai riittääkö, että ylipäätään on yritys ja LY-tunnus ?


      • Vanha kokki
        epätietoinenn kirjoitti:

        Tämä selvä, mutta jatkokysymyksenä, että onko väliä minkä alan yritys on kyseessä kun anoo sitä tukkukorttia vai riittääkö, että ylipäätään on yritys ja LY-tunnus ?

        auttaa myös jos tunnet jonkun yrittäjän joka asioi kyseisessä tukussa, pyydät hänen tuomaan tarvitsemasi. Tai jos tunnet jonkun työntekijän ko. tukusta, hän voi tuoda pyytämäsi tavaran, käyttäen omaa henkilökunta numeroaan. Keinoja on monia ilman yrityksen perustamistakin. Voithan sanoa olevasi grilliyrittäjä eri paikkakunnalta ja unohtaneesi tukkukortin kotiin. Sanot vain jonkun tietämäsi kioskin nimen, yrittänyttä ei laiteta. Ei kiinni jäänyttä linnaan pistetä, ei edes sakoteta. Onnea!


    • .....

      Kaupat tilaa tukusta haluamaasi tuotetta varsinkin jos kyse on pikku putiikist jossa asioi useesti.

      • pikkukauppa

        Oikein, eli kyselet omalta k-kauppiaaltasi, mutta toki tukkuhintaan ei silloin kauppias myy.
        Asiasta voi aina neuvotella ja tuskin hinta nyt on este palvelulle.


    • Pikkukaupan pitäjä

      Citymarket myy halvemmalla kuin Keskon tukku...

      • pikkukauppa

        Haloo!
        Sittarit ei asiakkaalle mitää erikoista tilaile,jos ei ole valikoimissa mutta taas pikku k-kauppa taatusti pystyy halutessaan
        palvelemaan, mutta eikös kysymys ollut tuotteesta jota ei kaupoista muuten saa ja haluataan ostaa se tuote tukusta, josta sen saa?


      • xxxxxxx
        pikkukauppa kirjoitti:

        Haloo!
        Sittarit ei asiakkaalle mitää erikoista tilaile,jos ei ole valikoimissa mutta taas pikku k-kauppa taatusti pystyy halutessaan
        palvelemaan, mutta eikös kysymys ollut tuotteesta jota ei kaupoista muuten saa ja haluataan ostaa se tuote tukusta, josta sen saa?

        Hinta voi muodostua niin rasvaseksi, että Knorrin tarve loppuu kertaheitolla.


    • Tepi.

      Kuten tuossa jo edellä todettiin, Kespro:n kanssa ei onnistu ilman yritystä, lisäksi edellyttävät noin 10000 euron vuosiostoja, jotka harvoin yksityisellä tulee täyteen. Sen sijaan metrotukkuun saa tukkukortin kaikenmaailman kampaajat ym. muutkin yrittäjät, mutta siis Y-tunnus pitää sinnekkin löytyä.

      • epätietoinenn

        KIitoksia. Tulipa kerrankin ihan kunnollisia ja asiallisia vastauksia ! Nyt tiedän jo paljon enemmän.


      • innokas tukkuostaja

        Hämmästyin, että kespro vaatii noin 10000 ostoja vuodessa. Onko totta? jos et ostakkaan niin paljoa, oletko sitten entinen asiakas vai miten homma toimii?


    • nam...

      Mun mies on eräällä isolla varastolla töissä, ostaa sieltä sikahalvalla kaikenlaisia herkkuja/ravintolakeittiöihin tarkoitettuja aineksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2779
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1602
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1565
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      33
      1251
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1161
    Aihe