Tukusta ostaminen

epätietoinenn

Onko kellään tietoa, että pystyykö yksityishenkilö tekemään elintarviketukun (Kespro tai vastaavan) kanssa sopimuksen, jotta pystyisi sielä ostamaan tavaraa ?
Lähinnä sen takia kiinnostaa, koska päivittäistavarakaupoista ei saa tiettyjä tuotteita (esim. Knorr Grade d'Or -kastikkeita), mutta tukusta niitä löytyy ja ei kehtaisi yritystä perustaa pelkästään sen takia.

Aattelin kyllä kysyä myös Kesprolta suoraan, mutta jos jollain on kokemuksia niin kertokaahan.

12

20282

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittäjä73

      Yksityis henkilöt eivät voi asioida tukkuliikkeissä!

      Sulla pitää olla LY tunnus jolla voit hakea korttia!!

      • epätietoinenn

        Tämä selvä, mutta jatkokysymyksenä, että onko väliä minkä alan yritys on kyseessä kun anoo sitä tukkukorttia vai riittääkö, että ylipäätään on yritys ja LY-tunnus ?


      • Vanha kokki
        epätietoinenn kirjoitti:

        Tämä selvä, mutta jatkokysymyksenä, että onko väliä minkä alan yritys on kyseessä kun anoo sitä tukkukorttia vai riittääkö, että ylipäätään on yritys ja LY-tunnus ?

        auttaa myös jos tunnet jonkun yrittäjän joka asioi kyseisessä tukussa, pyydät hänen tuomaan tarvitsemasi. Tai jos tunnet jonkun työntekijän ko. tukusta, hän voi tuoda pyytämäsi tavaran, käyttäen omaa henkilökunta numeroaan. Keinoja on monia ilman yrityksen perustamistakin. Voithan sanoa olevasi grilliyrittäjä eri paikkakunnalta ja unohtaneesi tukkukortin kotiin. Sanot vain jonkun tietämäsi kioskin nimen, yrittänyttä ei laiteta. Ei kiinni jäänyttä linnaan pistetä, ei edes sakoteta. Onnea!


    • .....

      Kaupat tilaa tukusta haluamaasi tuotetta varsinkin jos kyse on pikku putiikist jossa asioi useesti.

      • pikkukauppa

        Oikein, eli kyselet omalta k-kauppiaaltasi, mutta toki tukkuhintaan ei silloin kauppias myy.
        Asiasta voi aina neuvotella ja tuskin hinta nyt on este palvelulle.


    • Pikkukaupan pitäjä

      Citymarket myy halvemmalla kuin Keskon tukku...

      • pikkukauppa

        Haloo!
        Sittarit ei asiakkaalle mitää erikoista tilaile,jos ei ole valikoimissa mutta taas pikku k-kauppa taatusti pystyy halutessaan
        palvelemaan, mutta eikös kysymys ollut tuotteesta jota ei kaupoista muuten saa ja haluataan ostaa se tuote tukusta, josta sen saa?


      • xxxxxxx
        pikkukauppa kirjoitti:

        Haloo!
        Sittarit ei asiakkaalle mitää erikoista tilaile,jos ei ole valikoimissa mutta taas pikku k-kauppa taatusti pystyy halutessaan
        palvelemaan, mutta eikös kysymys ollut tuotteesta jota ei kaupoista muuten saa ja haluataan ostaa se tuote tukusta, josta sen saa?

        Hinta voi muodostua niin rasvaseksi, että Knorrin tarve loppuu kertaheitolla.


    • Tepi.

      Kuten tuossa jo edellä todettiin, Kespro:n kanssa ei onnistu ilman yritystä, lisäksi edellyttävät noin 10000 euron vuosiostoja, jotka harvoin yksityisellä tulee täyteen. Sen sijaan metrotukkuun saa tukkukortin kaikenmaailman kampaajat ym. muutkin yrittäjät, mutta siis Y-tunnus pitää sinnekkin löytyä.

      • epätietoinenn

        KIitoksia. Tulipa kerrankin ihan kunnollisia ja asiallisia vastauksia ! Nyt tiedän jo paljon enemmän.


      • innokas tukkuostaja

        Hämmästyin, että kespro vaatii noin 10000 ostoja vuodessa. Onko totta? jos et ostakkaan niin paljoa, oletko sitten entinen asiakas vai miten homma toimii?


    • nam...

      Mun mies on eräällä isolla varastolla töissä, ostaa sieltä sikahalvalla kaikenlaisia herkkuja/ravintolakeittiöihin tarkoitettuja aineksia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      246
      4765
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      457
      3411
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      15
      2408
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2041
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1273
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      29
      1186
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1093
    8. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      80
      1067
    9. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1055
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      966
    Aihe