Onko muilla samanlainen ongelma? Minä en ainakaan ole löytänyt sopivaa ohjetta tähän vaikka ihan hyvänmakuisia kakkuja onkin mutta ei mitään tajunnanräjäyttävää.
http://www.kookas.fi/forum/thread/9063
http://www.kookas.fi/forum/thread/9063
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vadelmainen suklaatryffelikakku
http://www.vegaaniliitto.fi/ksa/#Ruokaohjeita
(selaa alaspäin niin löytyy :) )
Todella herkullista kakkua eikä tekeminenkään ole kovin vaivalloista. Tuohon väliin sopii vadelmien tilalle myös esim mansikka banaani. Kakku ei ole liian ällömakeaa, vaikka suklaista onkin. :)
Sacherkakku
(10 annosta)
Valmistusaika: yli 60 min
Vaikeusaste: helppo
4 kpl kananmunan valkuaista
0,5 dl sokeria
120 g taloussuklaata
150 g Flora Leivontamargariinia
1 dl sokeria
4 kpl kananmunan keltuaista
3 dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
Täyte:
2 dl aprikoosimarmeladia
Kuorrutus:
25 g Flora Leivontamargariinia
170 g taloussuklaata
Tarjoiluun:
2,5 dl Flora Vispiä
0,5 rkl sokeri
Voitele ja korppujauhota tasapohjainen vuoka. Vatkaa valkuaiset ja sokeri kovaksi vaahdoksi. Sulata suklaa miedolla lämmöllä liedellä tai mikroaaltouunissa. Vaahdota rasva ja sokeri. Lisää keltuaiset ja sulatettu suklaa rasva-sokerivaahtoon voimakkaasti vatkaten. Sekoita leivinjauhe vehnäjauhoihin ja lisää jauhot seokseen. Lisää viimeisenä kananmuna-valkuaisvaahto kevyesti sekoittaen. Kaada taikina voideltuun ja korppujauhotettuun vuokaan. Paista kakkua 180 °C:n lämpötilassa noin 40 minuuttia. Leikkaa jäähtynyt kakku kahteen osaan ja täytä aprikoosimarmeladilla. Mittaa rasva ja paloiteltu suklaa kattilaan. Kuumenna miedolla lämmöllä koko ajan sekoittaen kunnes kuorrutus on tasaista. Jäähdytä hetken aikaa, kaada kuorrutus kakun päälle ja levitä tasaiseksi. Vatkaa Flora Vispi ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Tarjoa sacherkakku Flora Vispi-vaahdon kanssa.
© Unilever Finland Oy