Laitoin tuossa illalla sitruunamehua reilusti seitipalojen päälle. Söin kalat enkä huomannut mitään outoa. Äsken pistin pöydälle jäänyttä mehupulloa jääkaapiin ja huomasin että päiväys oli 30. marraskuuta 2006. Samassa muistin että se mehu on ollut syksystä asti auki siellä. Kuinka pian voin odottaa ruokamyrkytysoireita? Söin varmaan vähintään ruokalusikallisen verran mehua.
3 kuukautta vanhaa sitruunamehua. Apua!
söin sitä
310658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ole huoleti sitruunan mahu niin hapanta ettei siinä mitkään bakteerit mellasta varsinkin jos jääkaapissa säilötty.
Ja olikos tuo se päiväys jolloin pullotettu, eikä parasta ennen. Ja parasta ennen tarkoittaa vain sitä mihkä saakka tuote säilyttää parhaimmat ominaisuudet, ja tuotetta voi sen jälkeen huoletta käyttää vielä pitkään.
Kyl sen maistamalla ja haistamalla erottaa jos pilaantunut, joten kalapalat olisi syömättä jääneet jos mehu olisi pilal.
enää vastata, kun olet jo varmaan ehtinyt kuolla siihen myrkytykseesi?
kiitos aamuiselle vastaajalle. Mitään oireita ei sitten tosiaan tullut.