Nyt on uusi wokki...pitäs vain saada hyviä ruokareseptejä...kiitos-
WOKKI
Illu
4609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tää on ihan perusjuttua, mutta loistavaa!
Eli ostat Uncle Bensin Sweet & Sour purkin, possun suikalelihaa 400 g ja riisiä. Keität riisit ensin erikseen neljälle hengelle (eli 8 desii vettä ja 3 desii riisiä). Samalla alat pienellä lämmöllä ruskistamaan possun suikaleet.
Kun molemmat on valmiina niin poista vesi riiseistä ja kaada wokkiin lihojen sekaan. Sitten sweet&sour tölkki sekaan ja sekotat. Tämän lisäksi laita loraus hyvää punaviiniä sekä ihan varovasti t-lusikan kärjellä sokeria. Taas sekoitat ja annat minimi lämmöllä hautua n. 20 min. Tää maistuu loistavalle ja on helppo tehä!
Sokerin taika on tuoda mausteiden maku esille. Hunaja tekee saman, mutta jotenkin jää myös maistumaan. Sokeri ei tee ruuasta tossa määrin makiaa.
Juomaksi punkkua niin johan menee paremmallekkin väelle hyvin katettuna! :-)
Voi tehdä myös itse sen kastikkeen.
2dl vettä
1dl sokeria
0,5 tl suolaa
3-4rkl etikkaa
0,5 rkl tomaattipyretta
n.1,5 rkl maissi/perunajauhoa veteen sekoitettuna
laita 4 ensimmäistä ainetta kattilaan ja lämmitä hitaasti kiehuvaksi. lisää tomaatti ja veteensekoitetut suurustejauhot. anna sakeutua ja nosta pois tulelta.
tuon kanssa voi sitten tehdä vaikkapa lihaa tai kanaa. tässä perusohje:
-lihaa (itse laitan n. 300g)
- vähän öljyä
-iso sipuli leikattuna 10 palaan
-punainen paprika suikaloituna 1cm paksuisiksi viipaleiksi, jotka puolitetaan pituussuunnassa
- vihreä paprika samalla tavoin käsiteltynä
- pari tomattia lohkoina
- purkki ananaspaloja
paista lihoja kuumassa wokissa muutama minuutti. Lisää sipuli ja parika. paista, kunnes kasvikset ovat haluamallasi kypsyysasteella (toiset tykkää kypsemmistä) ja lisää tomaatti. paista pari minuuttia ja lisää ananas. Kaada kastike muun matskun sekaan ja anna olla hetken.
tuota voi sitten varioida vaikkapa maustamalla lihaa miedosti sweetchilikastikkeella ja soijakastikkeella. ihan miten haluaa, mutta perusohjeellakin tulee hyvää!
netin ihmeellisestä maailmasta saa varmasti hyviä reseptejä...mutta wokkiin voi laittaa kaikkea hyvää...kasviksia...lihaa.....riisiä tulemaan,ei aina tarvi keittää...mielikuvitus on rajana.meillä on wokki käytössä aivan joka päiväisessä käytössä:-)
Tarvitset:
kanan paistisuikeleita(saa olla marinoituja)
wokki-vihanneksia(suoraan pakaste altaasta)
Pari pussia nuudeleita
Laita noodelit veteen turpoamaan. Ruskista kanan suikaleet pannulla ja kaada vihannekset päälle ja laita kansi myöskin päälle. Kato siitä vihannes pussin kyljestä että kauanko menee että ne vihannekset on kypsiä ja anna hautua sen aikaa.
Sitte lisää turvonneet noodelit, 1 tl curryä ja soijaa maun mukaan. Kaikki on tykänny tästä wokista, kelle olen sitä tarjonnu