Miten paistetaan marinoidut

riekaleet?

Niitä joutuu ostamaan joskus kun ei muuta ole tiskissä."Marinadi" eli katevesi sisältänee sokeria joka palaa pannuun ja homma menee sitten ihan keittämiseksi kun lämpöä on laskettava.Jotkut näitä tuotteita ilmeisesti käyttää mutta miten kypsennätte ? Olisiko helpompi laittaa uunivuokaan,joutuuhan nämä kuitenkin pannulla paiston jälkeen hauduttamaan kattilassa jotta sidekudokset pehmenee.

4

637

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskasi!

      Itse onneksi asun sen verran isompien kauppojen lähellä, ettei tarvitse tyytyä noihin marinoituihin riekaleisiin, saatikka mihinkään riekaleisiin. Ostan aina lihatiskiltä sen kokoisen palan kuin haluan, ja leikkaan sitten tarvittaessa itse sellaisiksi suikaleiksi kuin tarvitsen.
      Ainoa neuvoni on, että pyri sittenkin käymään kauempana isommassa kaupassa. Mutta jos asut esim. Lapin kairassa, niin ei kai mikään sitten auta. Tai teurasta poro?

    • rotissööri

      minä huuhdon aina marinadin pois kraanan alla ennen paistamista. EI pala pohjaan, mutta marinoimisen maku jää tallelle lihaan.

      • niinkö ?

        Suhtaudun huuhtomiseen varauksella vaikka kyseessä onkin sika tai siivekäs,sillä on neuvottu olemaan turhaan huljuttelematta lihoja,varsinkin kalaa.Ehkä noin on toimittava kriisitilanteessa.


    • Itse paistan moiset isolla pannulla kuumentaen ensin hiukan öljyä pannulla eikä ne pohjaan pala kun sekoittelee ahkerasti. Roiskuava rasva on kyllä sieltä jostain syvältä, wokpannu on kyllä hyvin estänyt sitä. En minäkään huuhtomista suosittele koska onhan niissä joissakin merkeissä varsin hyvä maku jonka huuhtominen kyllä osaltaan vie.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe