Miten paistetaan marinoidut

riekaleet?

Niitä joutuu ostamaan joskus kun ei muuta ole tiskissä."Marinadi" eli katevesi sisältänee sokeria joka palaa pannuun ja homma menee sitten ihan keittämiseksi kun lämpöä on laskettava.Jotkut näitä tuotteita ilmeisesti käyttää mutta miten kypsennätte ? Olisiko helpompi laittaa uunivuokaan,joutuuhan nämä kuitenkin pannulla paiston jälkeen hauduttamaan kattilassa jotta sidekudokset pehmenee.

4

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskasi!

      Itse onneksi asun sen verran isompien kauppojen lähellä, ettei tarvitse tyytyä noihin marinoituihin riekaleisiin, saatikka mihinkään riekaleisiin. Ostan aina lihatiskiltä sen kokoisen palan kuin haluan, ja leikkaan sitten tarvittaessa itse sellaisiksi suikaleiksi kuin tarvitsen.
      Ainoa neuvoni on, että pyri sittenkin käymään kauempana isommassa kaupassa. Mutta jos asut esim. Lapin kairassa, niin ei kai mikään sitten auta. Tai teurasta poro?

    • rotissööri

      minä huuhdon aina marinadin pois kraanan alla ennen paistamista. EI pala pohjaan, mutta marinoimisen maku jää tallelle lihaan.

      • niinkö ?

        Suhtaudun huuhtomiseen varauksella vaikka kyseessä onkin sika tai siivekäs,sillä on neuvottu olemaan turhaan huljuttelematta lihoja,varsinkin kalaa.Ehkä noin on toimittava kriisitilanteessa.


    • Itse paistan moiset isolla pannulla kuumentaen ensin hiukan öljyä pannulla eikä ne pohjaan pala kun sekoittelee ahkerasti. Roiskuava rasva on kyllä sieltä jostain syvältä, wokpannu on kyllä hyvin estänyt sitä. En minäkään huuhtomista suosittele koska onhan niissä joissakin merkeissä varsin hyvä maku jonka huuhtominen kyllä osaltaan vie.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1349
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      977
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      808
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      123
      692
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe