kravin talli, tampere

Hei
Tunnetko/tiedätkö Kravin tallin tampereella? Millainen paikka, onko yksityisille paikkoja, karsinavuokra, mitä sisältyy?
Muitakin paikkoja tampereen lähellä, bussiyhteyksien päässä, kun autoo ei oo. Kiitos etukäteen.
165498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

niihama on bussiyhteyksien päässä. tosin kallis.

sitten pirkkalassa on ollilan tila, ja lempäälässä joitain pieniä yksityisiä kävelymtkojen päässä bussipysäkeiltä.

oon saanu sen käsityksen että kravi on täynnä. en kyllä oo yhtään varma.

Äänestä

Kayn ratsastamassa kravin tallilla! kiva talli ihanat heposet ja yksareitakin loytyy.Sori mulla ei toimi toi "a" eika "o"Talla hetkella en tiia onks siella tilaa uusille yksareille.Mut sillee

Äänestä

Kravissa taitaa olla alle 400. Sinne pääsee aika hyvin, ensin bussilla keskustasta n. 20 minsaa ja sitten toiset 20 minsaa (n. 1,5 kilometriä) kävelymatkaa.
Ei ole oikein laitumia, vaan pienehköjä tarhaplänttejä, joissa hevoset on yleensä yksitellen. Kenttää ei käytä kuin yksityiset, eikä se ole ihan erinomaisessa kunnossa (verrattuna johonkin siistiin aidattuun hiekkakenttään). Valaistus kyllä löytyy kentältä. Kaikki tunnit siis pidetään maneesissa, joka on uusi ja hieno.
Talli kaipais kyllä vähän remonttia ja siivousta.
Täysihoito Laaksolassa: 485
Niihamassa: 600

Äänestä

Ittelläni on kravin talli kotonani.

Äänestä

kaverini ratsastaa kravilla ja sano et siellä ei oo enää kauheesti vapaita paikkoja

Äänestä

Onks siellä poneja??? Olis kiva käydä Kravissa...

Äänestä
  • On siellä poneja: 4 shettistä ja 3 isompaa ponia.

    Äänestä

Mun hevoset asuisuivat ennen ko. Tallissa. Talli todellakin tarvitsee remonttia, samoin kenttä. Tuttavani hevonen oli myös ko. Tallissa, kertoi että aina sai miettiä onko hevonen päässyt ulos, usein kun tuttuni meni tallille oli kellonaika mitä tahansa hevonen seisoi sisällä.. Myös ruokinnan kanssa oli ongelmia (myös minulla). Ruokasäkit tyhjentynyt liian nopeasti, vaikka itse kävin tekemässä ruuat valmiiksi.

Äänestä

Olen siellä kerran käynyt kaverini kanssa, ihan ok paikka :) Kävimme alku keväästä joten "kenttä" oli lumen peitossa, joten ratsastimme maneesissa. Ilmeisesti kaikki tunnit pidetään maneesissa. Talli ei mikään huippu, mutta ihan kelpo on ja siisti. Ponit näytti ihan kilteiltä, itse ihastuin Lissu-poniin :) En ehkä omaa hevosta sinne veisi (jos olisi) mutta harrastus mielesssä kiva talli !

Äänestä

talli on huonossa kunnossa sentakia että se on niin vanha paikka!käyn siellä ratsastamassa poneilla ja lempi ponini on jesti!!!!

Äänestä

Kravin talli on kiva mutta joskus ponit ja hevoset säikähtää ja opekin on kiva

Äänestä

Kenttä on hyvä mutta ei aidattu ja olen ratsastanut kravin tallilla kentällä ja en haluisi ratsastaa puti puhtaassa tallissa.

Äänestä

Saako kravin tallilla hypätä pieniä esteitä? Meinaan mä oon halunnu aina hypätä esteitämut kuulemma aikuiset/kokeneemmat saa mut silti

Äänestä

Tää on tosi vanha keskustelu, mut tulin nyt tänne kertoo mun oman näkemyksen tallista!!
En oo siis ite ikinä käyny kyseisellä tallilla, mutta oon nähny kuinka tunneille laitetaan kipeitä hevosia, ja kuinka yksi hevonen ontuu mutta sille keksitään aina jokin "syy".
Myös poneille laitetaan ihan liian pitkiä ratsastajia.
Muutenkin netistä näkee kuinka huonot oltavat hevosilla ja poneilla on.

Äänestä
  • Mie oon huomannu saman! Just tiktokist kattelin jonkun nuoren tytön videoita kyseiseltä tallilta. Valkoinen poni ontuu ihan selvästi ja liian pitkiä ratsastajia poneilla 😫 Myös yhdessä videossa vaikuttaa että tuntien ope olisi ottanut vettä vahvempaa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mie oon huomannu saman! Just tiktokist kattelin jonkun nuoren tytön videoita kyseiseltä tallilta. Valkoinen poni ontuu ihan selvästi ja liian pitkiä ratsastajia poneilla 😫 Myös yhdessä videossa vaikuttaa että tuntien ope olisi ottanut vettä vahvempaa

    Siis Anteeks nyt vaan kävin kravilla 4v ja ihan tiedoks, talli ei oo ehkä siistein tai parhaimmassa kunnossa mutta kyllä niistä hevosista huolta pidetään. Kaikki on tarhassa aamutallista tunnin alkuun jonka jälkeen menee takaisin ulos. Suski ei vois ikinä IKINÄ pitää tuntia jos olis ottanu jotain eikä oo ikinä pitänytkään eikä tule pitämään kyllä mä sen sen verran hyvin tunnen. Opetus ei ehkä oo se kaikista laadukkain mutta kyllä suski hommansa osaa. Se että kahdessa videossa ponit ontu hetkellisesti ei kerro mitään tallista, menneelle ei voi mitään mutta aina kun suski on huomannut että joku ontuu niin se on lähtenyt heti tunnilta kokemusta on, tällöin sitä ei vain huomattu eikä sille voi mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*vippi* kirjoitti:

Hei
Tunnetko/tiedätkö Kravin tallin tampereella? Millainen paikka, onko yksityisille paikkoja, karsinavuokra, mitä sisältyy?
Muitakin paikkoja tampereen lähellä, bussiyhteyksien päässä, kun autoo ei oo. Kiitos etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu