Moikka!
Olen joskus 80-luvulla kerännyt ruokaohjeita punaisiin A 5 kokoisiin kansioihin. Kerhon nimi oli Kotikeittiön parhaat. Mukana oli tosi hyvä teeleipien ohje jonka olen kuitenkin kadottanut. (Taikina oli hiivaan leivottu.) Jos joku vielä tietäisi ja voisi laittaa ohjeen mulle olisin ikionnellinen.
Kotikeittiön parhaat
3
694
Vastaukset
Tälläisen ohjeen minä löysin. Itse tosin teen aina leivinjauheella, laitan senkin repsun tuonne perään.
100 g voita
5 dl maitoa
50 g tuorehiivaa
1 tl suolaa
1 tl sokeria
1 dl vehnäleseitä
4 dl grahamjauhoja
Noin 7 dl vehnäjauhoja
Sulata voi kattilassa, lisää maito ja anna seoksen lämmitä kädenlämpöiseksi. Murenna hiiva kulhoon ja lisää neste joukkoon. Lisää myös suola, sokeri, vehnälese ja jauhot. Alusta taikina huolelliseti. anna sen kohota noin 30 minuuttia.
Tee taikinasta noin sentin paksuinen levy ja leikkaa siitä teeleipiä, noin 10 cm läpimitta. Tai tee 2-3 isoa leipää. Pistele leipiä haarukalla, ripottele päälle leseitä ja anna kohota noin 30 minuuttia.
Paista pieniä teeleipiä 250 asteisessa uunissa noin 8 minuuttia, isot 225 asteessa 12-15 minuuttia.
Jauhojen laadunhan voit päättää itse ja lisäämiesi höysteiden määrän. Itse käyttäisin kaurahiutaleita tuomaan lisää kuitua.
Ja tässä meidän suosikkireseptimme:
2 dl vehnäjauhoja ja 2 dl kaurahiutaleita tai
4 dl grahamjauhoja
2 tl leivinjauhetta
½ tl suolaa
( 1 dl juustoraastetta)
50 gr margariinia tai voita tai öljyä
2 dl maitoa tai piimää
Kuivat aineet sekoitetaan, lisätään pehmeä rasva ja neste. Taikinasta muotoillaan käsin pellille 2 pyöreää ja matalaa leipää. Leivät jaetaan leivinpyörällä neljään osaan, pistellään ja paistetaan 225 C n. 15 min.
Nämä ovat minulla aina onnistuneet ja olleet suuri suksee. Parhaimmillaan samana päivänä nautittuna. Toiv. oli apua :)- mummo
hei tästä samoista korteista minä löysin aikanaan sellaisten pikkuleipien ohjeen kun Raeleivät jos jollain on ohje tallessa ni laittaisitko tänne palstalle sen olisi kiva löytää se ohje.harmi et tuli jossain vaiheessa ohje kansiot hävitettyä.Harmi etten pysty sinua auttaan kadonneen ohjeen haussa.
- Anonyymi
Löytyisikö joltain ohje täytekakkuun jossa oli tavallista kakkupohjaa pohjalla ja päällimmäisenä ja keskellä oli kaurapohjainen ohut kakkulevy ja tietysti oli välissä myös kermaa yms. Kiitos!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest836422Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4454484Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön633654Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1162325Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1362291Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m221036En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su69980Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta44885- 90820
- 59725