En pidä kekseistä ja rasvasta tehdystä pohjasta enkä kääretorttupohjasta leikatusta. Haluaisin jonkun hyvän makuisen pohjan jonka voisi laittaa irtopohjavuoassa uuniin. Mieluusti saisi olla vähän rasvaa taikinassa. Kertokaapa hyväksi havaittuja reseptejä!
Hyydykekakulle pohja?
hyydyttelijä.
3318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hankalaa siinä on se että kakun leikkaaminen palasiksi on vaikeaa, jos pohja on kova ja yhtenäinen. Siksi ehkä juuri käytetään tätä murupohjaa, senkin pilkkominen on tarpeeksi hankalaa.
Jos hyydyke on esim. piparimausteilla maustettu niin pohja vois olla piparitaikinaa.
Sitten miedommalle täytteelle joku vaalea murotaikinapohja, niitä on myös kaupassa valmiina, saattaa riittää vaikka puolet paketista, sen ei tarvi olla paksu.
En siis halua kovaa pohjaa missään nimessä vaan pehmeän taikinasta tehdyn pohjan joka käy uunissa. Murotaikinapohjakin tuppaa olemaan aika kova.
Kävisikö joku piirakka pohja joka on muna-sokerivaahtopohjainen ja johon lisätän kuivat aineet ja sulatetaan rasva. Tällainen ohje olisi kiva saada :)
Tässä sinulle tosi maittava suklaaherkku jälkiruuaksi tai juhliin.
Suklaa hyytelökakku(12 annosta)
Valmistusaika: Noin 4 h
Pohja:
1 dl margariinia(sulatetaan)tai juoksevaa marg
1 dl kaurahiutaleita
1 dl vehnäjauhoja
1 dl sokeria
1 kpl kananmunaa
Täyte:
4 kpl liivatelehteä
0,5 dl sitruunamehua
2,5 dl Flora vispiä tai Vispikermaa
1 pss suklaa mousse (vanukasjauhe)
150 g Crème Bonjour Light Maustamatonta
1,25 dl sokeria
2 tl vanilliinisokeria
Pohja; Sulata rasva juoksevaksi ja jäähdytä hieman. Sekoita kuivat aineet keskenään, lisää kananmuna ja sulatettu rasva. Vispaa seos tasaiseksi käsivatkaimella.noin 3-5 min. Laita irtopohjakakkuvuoan (halkaisija 24 cm) pohjalle pyöreä leivinpaperipala ja kaada seos vuokaan. Paista 200 °C:n lämpötilassa 12- 15 minuuttia.
Liota liivatelehtiä kylmässä vedessä 5 minuuttia. Purista vesi pois ja sulata liivatelehdet kiehuvaan sitruunamehuun. Jäähdytä seos. Vaahdota Flora Vispi vaahdoksi ja lisää suklaamousse, tuorejuusto ja sokerit vaahdon joukkoon. Sekoita hyvin n. 5 min voimakkaasti. Lisää hieman jäähtynyt liivateseos koko ajan sekoittaen vaahdon joukkoon. Kaada täyte vuokaan jäähtyneen kakkupohjan päälle. Peitä kakku tuorekelmulla ja hyydytä kylmässä 4 tuntia. Koristele kermalla, suklaa rouheella.
Pohjia voi tehdä vaikka valmiiksi pakasteeseen. Pohjat käy hyvin kesällä vaikka kerman ja mansikan kanssa jälkiruuaksi.