En ole pitkiin aikoihin käynyt kouluruokailussa, enkä ole aikeissakaan mennä. Kouluruoan taso (ainakin meidän koulussa) ei ole mitään kehuttavaa ja hyvin pärjään ilman kouluruokaakin. Syön ennen kouluunlähtöä hyvän aamiaisen (n. klo 7) ja koulun jälkeen läksyt tehtyäni syön päivällisen (n. klo 16). Näiden aterioiden välillä en syö mitään, eikä tee mielikään. Olen tottunut olemaan syömättä koulupäivän ja aivan hyvin jaksan olla sen ajan syömättä. On myös mukavempi syödä iltapäivällä, kun on jo nälkäkin ja ruoka maistuu silloin paremmalta :)
Jaksan olla koulussa syömättäkin
14
2458
Vastaukset
- minä pärjään
Minä pärjään ilman kouluruokaa ja ilman aamupalaa, en syö kumpaakaan. Syön vasta koulun jälkeen ruuan ja sitten iltapalan.
Eipä tuo ihme ole, kyllä ihminen syömättä pari tuntia pärjää, kun vaan on hieman tahdon voimaa.- hehale
nirppanokkia te ootte
- Daider
Kyllä sitä pärjää. Keho vain tottuu tiettyyn ruokarytmiin ja sitä on sitten hankala lähteä muuttamaan möyhemmin.
- just me
Pari tuntia?! Jos heräät klo 7-9 aikaan ja syöt seuraavan aterian 3-5 maissa, se on HIEMAN enemmän kuin pari tuntia.
- ..........
just me kirjoitti:
Pari tuntia?! Jos heräät klo 7-9 aikaan ja syöt seuraavan aterian 3-5 maissa, se on HIEMAN enemmän kuin pari tuntia.
Pystyy koulupäivän olemaan syömättä ihan hyvin. Tietty se sisua ja kuntoa vaatii, ei kaikkein heikoimmat mamikset pysty olemaan paria tuntia kauempaa syömättä (tällä en tarkoita, ettäkö syömättömyys olisi ihainnollista - mutta kyllä koulupäivän ajan pystyy olemaan syömättä)
Syö aamulla hyvän aamiaisen ja iltapäivällä kotona hyvän päivällisen, niin ei siinä kouluruokaa välissä tarvita :) Ja onhan sitä päivällistä kivempi syödä, kun ruokahalutkin ovat jo kasvaneet päivän aikana.
- PRO-rap-artist
Pakko sitä on syödä ruokaa. Ei ehkä joidenkin 40-kiloisten tarvitse syödää ruokaa kuin kerran viikossa. Minä tarvitsen sitä usein.
- ............
Vaikka ei syö koulussa mitään, se ei tarkoita, etteikö muuten söisi. Minäkään en useimmiten syö koulussa, ja pärjään ihan hyvin, sillä syön aamulla hyvän aamiaisen, koulun jälkeen kotona päivällisen ja illalla iltapalan. Ja paino pysynyt ihan normaaliluvuissa eikä olossa mitään valittamista.
- syön
............ kirjoitti:
Vaikka ei syö koulussa mitään, se ei tarkoita, etteikö muuten söisi. Minäkään en useimmiten syö koulussa, ja pärjään ihan hyvin, sillä syön aamulla hyvän aamiaisen, koulun jälkeen kotona päivällisen ja illalla iltapalan. Ja paino pysynyt ihan normaaliluvuissa eikä olossa mitään valittamista.
Minäpäs en syö aamupalaa ja aina joskus olen syömättä koulussa. Syön sitten kun olen kotona, eli puoli neljältä.
- että näin
Mutta sepä ei ole kovin terveellistä verensokerisi ja aineenvaihduntasi kannalta olla niin pitkiä aikoja ravinnotta.
Neljän tunnin välein vähintään pitäisi aterioida ihan kunnon ruoka tai välipala, riippuen tietenkin mikä kellonaika on menossa.
Tottuuhan sitä vaikka olemaan koko päivän syömättä, mutta se on taas eri juttu onko se kenellekään terveellistä. - gffgyrgnbhfd.
kuka ei pärjäisi? Itse en syö iltapalaa, aamupalaa, saati sitten koulussa. Enkä ole edes mitenkään anorektinen.
- Pasi
Ette te kyllä sitten kasvakaan...
- .........
Pasi kirjoitti:
Ette te kyllä sitten kasvakaan...
tuo taisi olla provo, ettei syö aamulla, koulussa eikä illalla mitään. Ei se vielä mitään jos kouluaterian jättää väliin, jos useampi ateria alkaa aina jäämään väliin, se on eri asia...
- Anonyymi
Minä en syö ennen kouluun lähtöä enkä koulun ruokailussa ku ei tee mieli syödä mitään mutta välillä voin ottaa vesilasin ja mennä silloin sinne mutta ruokaan en edes koske
- Anonyymi
Mul ainakin tulee nälkä jos emmä syö näkkäriä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk893738Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921969Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871783- 1441652
- 1621483
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651478Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur981463Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671412Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001334- 861287