En ole pitkiin aikoihin käynyt kouluruokailussa, enkä ole aikeissakaan mennä. Kouluruoan taso (ainakin meidän koulussa) ei ole mitään kehuttavaa ja hyvin pärjään ilman kouluruokaakin. Syön ennen kouluunlähtöä hyvän aamiaisen (n. klo 7) ja koulun jälkeen läksyt tehtyäni syön päivällisen (n. klo 16). Näiden aterioiden välillä en syö mitään, eikä tee mielikään. Olen tottunut olemaan syömättä koulupäivän ja aivan hyvin jaksan olla sen ajan syömättä. On myös mukavempi syödä iltapäivällä, kun on jo nälkäkin ja ruoka maistuu silloin paremmalta :)
Vastaukset 14
- minä pärjään
Minä pärjään ilman kouluruokaa ja ilman aamupalaa, en syö kumpaakaan. Syön vasta koulun jälkeen ruuan ja sitten iltapalan.
Eipä tuo ihme ole, kyllä ihminen syömättä pari tuntia pärjää, kun vaan on hieman tahdon voimaa.- hehale
nirppanokkia te ootte
- Daider
Kyllä sitä pärjää. Keho vain tottuu tiettyyn ruokarytmiin ja sitä on sitten hankala lähteä muuttamaan möyhemmin.
- just me
Pari tuntia?! Jos heräät klo 7-9 aikaan ja syöt seuraavan aterian 3-5 maissa, se on HIEMAN enemmän kuin pari tuntia.
- ..........
just me kirjoitti:
Pari tuntia?! Jos heräät klo 7-9 aikaan ja syöt seuraavan aterian 3-5 maissa, se on HIEMAN enemmän kuin pari tuntia.
Pystyy koulupäivän olemaan syömättä ihan hyvin. Tietty se sisua ja kuntoa vaatii, ei kaikkein heikoimmat mamikset pysty olemaan paria tuntia kauempaa syömättä (tällä en tarkoita, ettäkö syömättömyys olisi ihainnollista - mutta kyllä koulupäivän ajan pystyy olemaan syömättä)
Syö aamulla hyvän aamiaisen ja iltapäivällä kotona hyvän päivällisen, niin ei siinä kouluruokaa välissä tarvita :) Ja onhan sitä päivällistä kivempi syödä, kun ruokahalutkin ovat jo kasvaneet päivän aikana.
- PRO-rap-artist
Pakko sitä on syödä ruokaa. Ei ehkä joidenkin 40-kiloisten tarvitse syödää ruokaa kuin kerran viikossa. Minä tarvitsen sitä usein.
- ............
Vaikka ei syö koulussa mitään, se ei tarkoita, etteikö muuten söisi. Minäkään en useimmiten syö koulussa, ja pärjään ihan hyvin, sillä syön aamulla hyvän aamiaisen, koulun jälkeen kotona päivällisen ja illalla iltapalan. Ja paino pysynyt ihan normaaliluvuissa eikä olossa mitään valittamista.
- syön
............ kirjoitti:
Vaikka ei syö koulussa mitään, se ei tarkoita, etteikö muuten söisi. Minäkään en useimmiten syö koulussa, ja pärjään ihan hyvin, sillä syön aamulla hyvän aamiaisen, koulun jälkeen kotona päivällisen ja illalla iltapalan. Ja paino pysynyt ihan normaaliluvuissa eikä olossa mitään valittamista.
Minäpäs en syö aamupalaa ja aina joskus olen syömättä koulussa. Syön sitten kun olen kotona, eli puoli neljältä.
- että näin
Mutta sepä ei ole kovin terveellistä verensokerisi ja aineenvaihduntasi kannalta olla niin pitkiä aikoja ravinnotta.
Neljän tunnin välein vähintään pitäisi aterioida ihan kunnon ruoka tai välipala, riippuen tietenkin mikä kellonaika on menossa.
Tottuuhan sitä vaikka olemaan koko päivän syömättä, mutta se on taas eri juttu onko se kenellekään terveellistä. - gffgyrgnbhfd.
kuka ei pärjäisi? Itse en syö iltapalaa, aamupalaa, saati sitten koulussa. Enkä ole edes mitenkään anorektinen.
- Pasi
Ette te kyllä sitten kasvakaan...
- .........
Pasi kirjoitti:
Ette te kyllä sitten kasvakaan...
tuo taisi olla provo, ettei syö aamulla, koulussa eikä illalla mitään. Ei se vielä mitään jos kouluaterian jättää väliin, jos useampi ateria alkaa aina jäämään väliin, se on eri asia...
- Anonyymi
Minä en syö ennen kouluun lähtöä enkä koulun ruokailussa ku ei tee mieli syödä mitään mutta välillä voin ottaa vesilasin ja mennä silloin sinne mutta ruokaan en edes koske
- Anonyymi
Mul ainakin tulee nälkä jos emmä syö näkkäriä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1941865
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.117977Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo130924En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset212715- 60665
- 135656
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä22630Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57602- 38568