täällä on näkynyt erittäin hienoja teorioita äo-testeistä.. sekä eri rotujen välisistä älykkyys eroista. vois sanoo että joku on lukenut läksynsä :)) hienoja kommentteja joka tapauksessa. kyllä ihmistä on todella vaikeata mitata jollain testillä "jokainen ihminen on oma yksilönsä" mutta jos puhutaan tunne älystä tai sosiaalisesta älykkyydestä, mikä on ehkä se kaikkein tärkein älykkyystaso. haluan kyllä kuulla ehdottamasti täältä hyviä ja paljon "luettuja" kommentteja.
nerojen pöytään
hajoaa atomeiksi..
2477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei ihmisten testaamnen ole lainkaan vaikeaa! Testaamiseen tarvitaan vain hyvä testi ja sen käytön opiskelu. Tulokset osataan laskea vastauksista.
Vaikeaa taas on ollut tehdä hyvä testi ja iso työ on ollut sen kalibroimisessa, että saadaan oikeiden vastausten klukumäärästä oikeat tulokset.
joista yhteen kahdesti, tulokset kuuden pisteen sisällä toisistaan, pidän aika pätevänä metodina. Asiasta tutkimuksiakin jotka korreloivat kokemuksieni kanssa.