Leipäkone ja onnistunut leipä

Ollut aika paljon ongelmia leipäkoneen kanssa, joskus onnistuu joskus ei. Nyt kun olen itseopiskellut ja kokeillut eri juttuja niin pistänpä tännekin kun niin monet sen koneen kanssa tuntuu myös painivan.
Oma repsuni on tämä ja ainakin lähes joka kerta onnistuu:
3 dl vettä
1-2 rkl öljyä
(1 rkl siirappia tai veteen liotettua sokeria koska sokeri sinällään naarmuttaa teflonpintaa, sokeri edistää hiivan toimintaa)
1 tl suolaa
7 dl jauhoja
2-2½ tl kuivahiivaa

Laita aineet mainitussa järjestyksessä vuokaan, hiiva jauhoihin tehtyyn koloon.
Itse olen laittanut hiivaa hiukan yli ohjeen koska huomannut että jaksaa kohottaa paremmin. Voit hiukan vähentää jauhojen määrää ja lisätä esim. kaurahiutaleita.
Minullakaan ei leipä silti ihan joka kerta onnistu, harvoin kylläkin niin käy.
Itse käytän kuivahiivaa nykyään koska olen todennut sen toimivan hieman paremmin. Kotimainen hiiva on parempaa kuin esim. saksalainen (huom. Sunnuntai-hiivakin on saksalaista)
Lisäksi teen aika usein niin että laitan vain taikinanteko-ohjelman päälle ja sitten kun se on todella tarpeeksi kohonnut minun makuuni niin käynnistän erikseen paiston. Tuolla tosiaan on onnistunut sen puoleen että itse saat määrätä ettei kone ala keskenkasvuista taikinaa paistamaan :)
Kannattaa tutkia niitä koneita ja niiden ohjelmia, niissä on aika paljon eri vaihtoehtoja.
Kertokaa omia "salaisia aseitanne" myös minulle, kiitos.

4

3899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -mari

      Hei, minkä mekkinen kone sinulla on?

      • Tefal, ostin juuri eilen uuden, siihen asti oli NOrdica ja ainakin tefalilla tuli täydellisen onnistunut leipä seur. ohjeella:


        ----------
        Perusleipä (750 gr):

        1 rkl ruokaöljyä
        245 ml vettä
        1 tl suolaa
        3 tl sokeria
        455 gr jauhoja
        1 tl hiivaa

        Aineet tuossa järjestyksessä.


    • ......

      Jos käyttää esim. ruisjauhoja, niin ei aina nouse kuohkeaksi, yleensä silti laitan kaurahiutaleita ja ruissihtijauhoja. Tällöin juuri tumma siirappi on hyvä makeuttaja/nostatuksen apuaine.

    • prian

      ota panasonic lepäkoneeksi ja onnistuminen on 100 % vaikka joku aineista on vähämmän tai enemmän,,,aina on hyvä tulos,,,,myös electroluxilla on loistavan tuloksen ,,,,,the best,,,
      electroluxilla on ilmapuhallin niinkuin panasonicillakin,,,,,,molempien toiminta on ,,myös hiljainen,,
      electroluxilla voi säätä lämpötilan asteita,,,,y,m y, m

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      61
      1972
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1454
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      885
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe