Juoksu-/kävelykengistä

Nyt kun tiet alkavat pikkuhiljaa sulaa, olis tarkotus sijoittaa uusiin lenkkareihin. Ja tällä kertaa en ajatellut ostaa niitä jotka on makeimman näköiset, vaan nimenomaan MULLE hyvät kengät.

Onkohan ylipäätään mahdollista saada hyviä juoksukenkiä, jotka samalla toimivat myös esim. sauvakävelyssä. Ymmärtääkseni juoksu- ja kävelykengät on ihan erikseen(?) Kaksien kenkien osto keventää jo vähän liikaa kukkaroa...
4604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

et tarvitse:hyvät juoksukengät on helevetin hyvät kävelykengät.Kyllähän ne mainosmiehet myisi meille vaikka kengät nukkumiseen,jos joku keksisi asian.Hyvä esimerkki on tämä uusi lumikenkäily:niillä voi kulkea lumessa jos lunta on alle 5 cm!.Eri asia on Kanadan todella lumisiin olosuhteisiin tehdyt isot ja kömpelöt lumikengät,mutta nehän ei ole tarpeeksi hienot ulkonäöltään nykyihmisille.

Äänestä
  • kyllä niillä lumikengillä voi kulkea vaikka metrin hangessa =)(olen kokeillut). siitä olen samaa mieltä että juoksemiseen ja kävelyyn ei kannata erikseen kenkiä ostaa.

    Äänestä

Tottahan toki juoksu ja kävely hoituvat samoilla kengillä. Tai ainakin kävely hoituu juoksukengiläkin toisin päin ei ehkä niinkään. Riippuu sitten tilanteesta, kannattaako se taloudellisesti. Useimmiten kävelyyn "riittää" halvemmat kengät kuin juoksemiseen. Eli jos ostat kalliimman hintaluokan juoksukengät (120-200 e), ei niitä mielestäni kannata tuhlata kävelylenkeillä. Itse juoksen noilla kalliimmilla kengillä, mutta en ikinä raskis laittaa niitä kävelylenkille, siihen minulla ei ole varaa. Kävelylenkeillä käytän vanhempia / halvempia kenkiä. Tämä on ainakin minun kohdalla edullisin ja toimivin ratkaisu pitkällä tähtäimellä.

Äänestä

Hei,
Kenkätehtaat on keksineet erikseen kävely ja juoksukengät. Se ei ole pelkästään kikka vaan kävelykengät on hieman erilaiset, nyt en ihan ole varma onko ne vain tukevammat vai mitä muuta liittyy asiaan. Hyvät juoksukengät toimii myös kävelyssä (keppikävelyssä hyvät kengät on ehdottomat).

Juoksukengät taasen on ihan eri kuin ne lenkkarit joita joka kaupassa on. Eli urheiluliikkeeseen ehdottomasti ostelemaan (ei halpahalliin) ja etsi se kiinnostunein myyjä joka osaa opastaa.
Tärkeintä juoksukengissä on jalan koon lisäksi se että niisä on kantapäässä vaimennus (airflow, cell, adiprene tms). Muutoin rikot jalat jos innostut vuodenkin säännölliseen lenkkeilyyn. Vaimennus on jo kaikissa 75EUR lenkkareissakin nykyään. Pronaatiot (jalan askelvirheet ) korjaavia kenkiä myös on ja niiden valinta meneekin sitten jo ammattilaisten hommiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pose kirjoitti:

Nyt kun tiet alkavat pikkuhiljaa sulaa, olis tarkotus sijoittaa uusiin lenkkareihin. Ja tällä kertaa en ajatellut ostaa niitä jotka on makeimman näköiset, vaan nimenomaan MULLE hyvät kengät.

Onkohan ylipäätään mahdollista saada hyviä juoksukenkiä, jotka samalla toimivat myös esim. sauvakävelyssä. Ymmärtääkseni juoksu- ja kävelykengät on ihan erikseen(?) Kaksien kenkien osto keventää jo vähän liikaa kukkaroa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu