Ongelmani on että minullä on koko ajan kylmä, kädet ja jalat ihan jäässä ja muutenkin kylmä.
Miten saan itseni pysymään lämpimänä?
Miten saan itseni pysymään lämpimänä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jotkut ihmiset vaan ovat "kylmiä" ja toiset "kuumia". Äärilämpöjen sieto ja oma "mukavuuslämpötila" vaihtelee ihmisillä suuresti. Itse kuulun "kuumiin" ihmisiin, eli en palele juuri koskaan. Toisaalta en kestä lämpöä ja kesät ovat ihan täyttä helvettiä, kun tuntuu, että paistun. En halua edes tietää, mitä seuraa, kun joskus tulevaisuudessa törmään vaihdevuosien kuumiin aaltoihin. Mieheni taas on "kylmä", palelee kesälläkin.
Artikkeli aiheesta:
http://www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=5711
Ja jos nyt jotain apua olisi, niin pohditaan vielä:
Oletko kovin laiha? Rasvakerroksen paksuntaminen voi auttaa asiaa. Palelu voi johtua myös kilpirauhasen vajaatoiminnasta, raudanpuutoksesta, huonosta ääreisverenkierrosta, joistakin lääkityksistä (esim. verenpainelääkkeet voivat aiheuttaa palelun tunnetta)... Palelu voi liittyä myös erilaisiin psykologisiin tekijöihin - mm ahdistuneisuuteen.
Koska syitä paleluun on useita mahdollisia (ja kun siihen ei välttämättä edes ole mitään suoranaista syytä vaan seon sinun ominaisuutesi), on vaikea sanoa, mikä sinua voisi auttaa, mutta jotain ehdotuksia:
- jos tupakoit, lopeta se. Tupakointi heikentää ääreisverenkiertoa.
- Pyydä kilpirauhashormonimääritys ja hemoglobiinin määritys. Jos arvoissa on jotain vikaa, toimi sen mukaisesti.
- Jos sinulla on jokin pysyväislääkitys, ota selvää, voiko se aiheuttaa palelua.
Pukeudu lämpimästi, juo kuumaa. Joitakuita auttaa oikein mausteinen ruokavalio.
Tsemppiä. Kohta taas alkaa lämmitä.
Itellä painoindeksi 18, mutta siltikään en juuri palele. En todellakaan tarvi pakkasilla pitkiä kalsareita jne. Ainoa missä saatan palella on järvi/merivesi, mutta vedessä lämpö johtuukin nopeasti. Kesä on mulle tuskaisempi ja hikoilen paljon lämpimässä. Saunassa ja kuumassa lämpöuupuminen on tosi tuttua. Ruuminlämpöni on 36 C.