JAKELUPORRAS

Keikkajakaja

Hei,

Löytyykö täältä palstalla muita Jyväskylän Jakeluportaalla työskenteleviä? Kysyn siksi kun on ruvennut vähän ihmetyttämään tuo keikkajakajan palkkaus. Kun reilu vuosi sitten otin tämän pestin kysyin, että oman auton käytöstä vissiin saa kilometrikorvauksen? Vastaukseksi sain jyrkän "EI", että mukamas sisältyy piirin jakopalkkaan.

Olen nyt tutkinut miten muualla menetellään ja jokapaikassa olen huomannut, että keikkajakajille maksetaan kilometrikorvaukset sekä reilumpi jakopalkka johtuen piirien jatkuvasta vaihtuvuudesta. Tietoa löytyy esim. www.lisaduuni.fi.

Kysyisinkin onko työnantajalle oikeus maksaa kilometrikorvaukset, koska työ edellyttää oman auton käyttöä?? Itselläkin on kerralla yleensä 4-5 piiriä niin aika ison osan palkasta lohkaisee nuo bensiinikulut, joten pitäisikö tässä ruveta vaatimaan näitä korvauksia? Jos täältä löytyy kohtalotovereita niin pistäkää viestiä.

Itsellä on 25€ korvaus per piiri ja luulempa, että vakiojakajat saavat myös tämän saman.

0

1612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        127
        1944
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        100
        1690
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        56
        1306
      4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        67
        1244
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        31
        1008
      6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        906
      7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        51
        903
      8. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        44
        872
      9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        107
        828
      10. Olet myös vähän ärsyttävä

        Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
        Ikävä
        37
        820
      Aihe