Ehkä tyhmä kysymys, miksi suojalumi painaa mukamas enemmän kuin kuiva lumi ja romohduttaa talojen kattoja?
Eikös tuossa ole sama asia kuin siinä klassisessa kysymyksessä että kumpa painaa enemmän kilo höyheniä vai samanverran rautaa.
Miksi suojalumi painaa?
7
1806
Vastaukset
- Jeti
Jos lumi pelkästään vain suveaisi, niin eipä sen paino tietenkää mihinkään muuttuisi, tai korkeintaan sen verran, mitä lumi absorboi ilmankosteutta. Mutta kun suveamisen yhteydessä sataa yleensä vettä, niin tilanne on erilainen eli lumen paino todella kasvaa.
- Enere
Niinhän se taitaa olla, että vesisade lisää lumen painoa. Mutta ihmetytti vain paikallisen lehen uutisointi jossa kehotettiin ottamaan lumet katolta kun nyt on suojaa ja lumi tulee painavemmaksi, ja vettähän ei ole satanut pitkään aikaan.
- Jeti
Enere kirjoitti:
Niinhän se taitaa olla, että vesisade lisää lumen painoa. Mutta ihmetytti vain paikallisen lehen uutisointi jossa kehotettiin ottamaan lumet katolta kun nyt on suojaa ja lumi tulee painavemmaksi, ja vettähän ei ole satanut pitkään aikaan.
Lumen tiheys (massa/tilavuus) kasvaa ajan mittaan. Vastasataneen lumen tiheys on vajaat 150 kg/m^3, painuneen hieman yli 300 kg/m^3 sekä keväisen painuneen ja vettyneen yli 500 kg/m^3. Joten ainakin minä kolailisin katolta mieluummin tuota kevyttä pakkaslunta kuin loppukevään vetistä sohjoa.
- ajattelet, että katolla
olisi:
a) 1 metri höyheniä
b) 1 metri teräsbetonia
Molempia !näyttäisi! olevan yhtä paljon, mutta veikkaanpa, että jälkimmäinen vie voiton.- Enere
Käsittää edes koko kysymystä kun tuommosia vastailet. Jos katolla on 1000kg kuivaa lunta niin ei sen paino miksikään muutu kun se alkaa sulaa.
- siihen vain
Enere kirjoitti:
Käsittää edes koko kysymystä kun tuommosia vastailet. Jos katolla on 1000kg kuivaa lunta niin ei sen paino miksikään muutu kun se alkaa sulaa.
ilmastakin tiivistyy melkoiset määrät vettä, lauhassa kosteassa ilmassa sitä riittää satamattakin.
mutta kun yrittää sulattamalla tehdä pakkaslumesta
vettä, ei siitä tahdo tulla mitään.
- kolaäijä
Kysymys on nosteesta.Kun lumi tiivistyy niin tilavuus pienenee huomattavasti ja noste häviää lähes olemattomiin.
Kuiva pakkaslumi leijalee hitaasti alaspäin,joten ilmanvastuksen lisäksi noste vähentää sen painoa huomattavasti alaspäin tulossa.
Katolla ilmanvastusta ei tietenkään enää ole,mutta noste jää niin pitkäksi aikaa kunnes tiivistyminen tapahtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744528- 332551
- 402394
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211835Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401732- 821573
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251572- 1511407
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..231277Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901155