ÄLKÄÄ LEIKKIKÖ RUOALLA!!!

toukokuu69

Niin, älkää oikeesti sikailko ja leikkikö ruualla koulussa! Siis varsinkaan koulussa!! Oikeesti sama tapa näkyy työpaikoilla, armeijassa sun muilla paikoilla, että jos jotkut heittelevät esim. kurkunpalat leivästä, mutta muut tykkääö kurkusta, kurkkua ei saa kukaan.
Ihan kun meidän koulussa! Mun lempi leipä on sämpylä, muuta en syökkään. Ja omenastakin pidän. Niin Meidän koulun jotkut (vain jotkut) oppilaat heitteli aina leivät ja omenat lattialle. Ei ole mun vika, mutta sitten kokit ei tehnykkään enää sämpylää eikä tarjonnu omenaa, koska jotkut heittelivät niitä lattialle! Niiden joidenkin sikojen takia yli 300 OPPILASTA ei enää saa sämpylää eikä omenaa koulussa. Ärsyttävää, älkää alentuko sellaisee.

5

984

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku jokunen

      Meillä ei koulussa koskaan saakkaan omenoita taikka sämpylöitä. Eiku sämpylän saa laskiaisena, välissä hilloa ja kermavaahtoa. Mut muuten ei kyllä saa. Eli tervetuloa meidän ihan normaalien kouluruokailijoitten pariin. Tämä se vasta on muukaavaa. Mut samaa mieltä kyllä, että tyhmää heitellä omenoita ja sämpylöitä, ruokaa ylipäätään.

      • Kouvolan ruokaílija

        Meillä ei ole ikinä ollut mitään laskiaispullii koulussa tai muita herkkuja paitsi kerran pingviinituutti. Taitaa meillä mennä huonoiten ;)
        Mutta eipä sitä gourmeeta niin tarvitse jos jokunen päivä on syötävää ruokaa.


      • toukokuu69

        Ymmärrän, mutta oon tottunut siihen, että kerran tai pari viikossa saa sämpylää ja omenaa (saamme omenaa ja sämyplää, kun on keittoa, ja keittoa on jotain 1-3 kertaa vikkossa), niin tuntuu jotenkin tylyltä nyt, kun on keittoa muttei sämpylää. Tiedän, täytyy vaan tottua tähän :/


      • on ihan
        toukokuu69 kirjoitti:

        Ymmärrän, mutta oon tottunut siihen, että kerran tai pari viikossa saa sämpylää ja omenaa (saamme omenaa ja sämyplää, kun on keittoa, ja keittoa on jotain 1-3 kertaa vikkossa), niin tuntuu jotenkin tylyltä nyt, kun on keittoa muttei sämpylää. Tiedän, täytyy vaan tottua tähän :/

        huippu tuo kouluruokailusysteemi. Itsekin sen vasta kouluni lopetettuani ja ulkomaille lähdettyäni tajusin. Kaikki ulkomaalaiset kaverini on olleet ihan suu auki, kun olen kertonut, että Suomessa on joka päivä ilmainen kouluruokailu. Eli vaikka joskus ruoka ei olekaan juuri sitä mitä olisitte toivoneet, niin neuvona vaan, että se on kuitenkin asia jota kannattaa arvostaa!


    • Niiskutin...

      Oon ihaa samaa mieltä !! Meidänkin koulussa, jotkut aina nirsoilevat ruualle, itse yritän olla ihan hiljaa. Meidän koulussa ei tosin kokit tee ruokaa, joten ne ei voi tehdä lakkoa, esim. sämpylöiden tekemiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      181
      7188
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      122
      3248
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      111
      1924
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      48
      1818
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1789
    6. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      68
      1720
    7. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      60
      1667
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      3
      1655
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      16
      1541
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1353
    Aihe