ÄLKÄÄ LEIKKIKÖ RUOALLA!!!

toukokuu69

Niin, älkää oikeesti sikailko ja leikkikö ruualla koulussa! Siis varsinkaan koulussa!! Oikeesti sama tapa näkyy työpaikoilla, armeijassa sun muilla paikoilla, että jos jotkut heittelevät esim. kurkunpalat leivästä, mutta muut tykkääö kurkusta, kurkkua ei saa kukaan.
Ihan kun meidän koulussa! Mun lempi leipä on sämpylä, muuta en syökkään. Ja omenastakin pidän. Niin Meidän koulun jotkut (vain jotkut) oppilaat heitteli aina leivät ja omenat lattialle. Ei ole mun vika, mutta sitten kokit ei tehnykkään enää sämpylää eikä tarjonnu omenaa, koska jotkut heittelivät niitä lattialle! Niiden joidenkin sikojen takia yli 300 OPPILASTA ei enää saa sämpylää eikä omenaa koulussa. Ärsyttävää, älkää alentuko sellaisee.

5

993

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku jokunen

      Meillä ei koulussa koskaan saakkaan omenoita taikka sämpylöitä. Eiku sämpylän saa laskiaisena, välissä hilloa ja kermavaahtoa. Mut muuten ei kyllä saa. Eli tervetuloa meidän ihan normaalien kouluruokailijoitten pariin. Tämä se vasta on muukaavaa. Mut samaa mieltä kyllä, että tyhmää heitellä omenoita ja sämpylöitä, ruokaa ylipäätään.

      • Kouvolan ruokaílija

        Meillä ei ole ikinä ollut mitään laskiaispullii koulussa tai muita herkkuja paitsi kerran pingviinituutti. Taitaa meillä mennä huonoiten ;)
        Mutta eipä sitä gourmeeta niin tarvitse jos jokunen päivä on syötävää ruokaa.


      • toukokuu69

        Ymmärrän, mutta oon tottunut siihen, että kerran tai pari viikossa saa sämpylää ja omenaa (saamme omenaa ja sämyplää, kun on keittoa, ja keittoa on jotain 1-3 kertaa vikkossa), niin tuntuu jotenkin tylyltä nyt, kun on keittoa muttei sämpylää. Tiedän, täytyy vaan tottua tähän :/


      • on ihan
        toukokuu69 kirjoitti:

        Ymmärrän, mutta oon tottunut siihen, että kerran tai pari viikossa saa sämpylää ja omenaa (saamme omenaa ja sämyplää, kun on keittoa, ja keittoa on jotain 1-3 kertaa vikkossa), niin tuntuu jotenkin tylyltä nyt, kun on keittoa muttei sämpylää. Tiedän, täytyy vaan tottua tähän :/

        huippu tuo kouluruokailusysteemi. Itsekin sen vasta kouluni lopetettuani ja ulkomaille lähdettyäni tajusin. Kaikki ulkomaalaiset kaverini on olleet ihan suu auki, kun olen kertonut, että Suomessa on joka päivä ilmainen kouluruokailu. Eli vaikka joskus ruoka ei olekaan juuri sitä mitä olisitte toivoneet, niin neuvona vaan, että se on kuitenkin asia jota kannattaa arvostaa!


    • Niiskutin...

      Oon ihaa samaa mieltä !! Meidänkin koulussa, jotkut aina nirsoilevat ruualle, itse yritän olla ihan hiljaa. Meidän koulussa ei tosin kokit tee ruokaa, joten ne ei voi tehdä lakkoa, esim. sämpylöiden tekemiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      276
      3971
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      105
      3645
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      177
      2636
    4. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      42
      2397
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      62
      2345
    6. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1942
    7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1737
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      41
      1353
    9. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      31
      1317
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      46
      1222
    Aihe