Kertokaahan tälle tietämättömälle naisihmiselle, että voiko lenkin syödä kuorineen vai ei. Pakkauksessa ei ole merkintää, että kuori pitäisi poistaa, mutta silti lähes kaikissa resepteissä käsketään tekemään niin. Onko se siis muovia vai mitä?
Hk-sinisen kuori!
Äippyli
1214049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eiköhän se kuori ole Viskon valmistetta, eli tehty selluloosasta.
Ei pysty analysoimaan kirjoitettua tekstiä ja vastaamaan siihen, mielestäni aloittaja kysyi voiko HK blöön kuorta syödä? Sinä vastaat että on Hankolaisen Viskon valmiste joka on selluloosaa, miten tästä voi tulkita voiko syödä vai ei.
Alottajalle vastaan, kyseessä on keinotekoinen kuori joka pitää poistaa ennen syömistä, luonnonsuolet voi syödä huoletta ei blöön ja vastaavien B makkaroiden kuoria.
Se on ihan ihmisestä kiinni, haluaako syödä selluloosaa vai ei, siksi en ottanut kantaa. Tietenkin Kiril tyyliin olisi pitänyt haukkua koko kyrsä, josta en tykkää...
noin tietämätön? Oletko tyhmä vai maalta kotoisin?
...on kyllä vuosikymmenet tiedetty, että ns. lenkkimakkaroiden kuori ei ole syötävää.
Eiköhän noita tietämättömiä uusavuttomia löydy eniten kaupunkin lähiöistä (kaupunkien vuokrataloista?).
Kyllä monien lenkkimakkaroiden kuori on syömäkelpoista (=Luonnollinen eläinperäinen suolikuori). Sen sijaan mm HK-Sinisen, Uunilenkkien, Atrian Punaisen, jne kuoret eivät ole syötäväksi tarkoitettuja.
Valmistaja kertoo. Parempi jättää syömättä kuori. HK-Sinisen lenkkimakkaran kuori on Kollageenisuolta eivätkä sula ihmiskehossa.
Kuori ei ole syömäkelpoinen. (Allekirjoittaneen mielestä koko makkara ei ole syömäkelpoinen: - Lue tuoteseloste!)
Kysysin vielä voiko pakkaus muovin syödä?
Pakkaus muovia ei saa syödä. Eikä tietenkään sinisen lenkin muovikuorta.
Sinisen lenkin tai muun lenkin kuoreen tuskin kukaan on kuollut sitä syötyään, mutta ei ole mielekästä eikä herkullista syödä. Makkaran maku taas on makuasia. Niistä ei voi kiistellä - tälläkään foorumilla. Minusta kaikki makkaran kuoret tuntuvat ikäviltä syödessä, joten kuorin aina. Ja sitten tarvitaankin vain nokare sinappia!
Kuorineem kannattaa syödä.Kaikki vitamiinit on kuoressa