Liekitetyt mansikat- resepti

Onko kellään reseptiä liekitettyihin mansikoihin. Miten ne liekitetään ja mitä sörsereitä laitetaan sekaan.
23123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mukaeltu Ramblasin ravintoloiden ( Barcelonassa) tapaan.
Sulata mansikat, ota liemi talteen, laita pannulle voita, kuumenna siinä mansikoita, lisää pannulle sokeria ja appelsiinista puristettua mehua, keittele kokoon siirappimaiseksi. Liekitä ensin Grand Marnierilla, lisää mansikoista irronnut mehu, keitä edelleen hieman kokoon ja liekitä jollain brandylla, tai jallulla, jonka olet hämäykseksi kaatanut hienoon konjakkipulloon. Tarjoa vaniljajäätelön ja paksun kermavaahdon kera. Que aproveche!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hettuilija kirjoitti:

Onko kellään reseptiä liekitettyihin mansikoihin. Miten ne liekitetään ja mitä sörsereitä laitetaan sekaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu