Alpha-lipoic acid

Eli tietääkö kukaan tuolle aineella suomen kielistä nimeä. Siitä käytetään lyhennettä ALA, jota näemmä käytetään myös Alfalinoleenihaposta(Alpha-linolenic acid).

Kysymyksessä on samankaltaisesta nimestä huolimatta kaksi eri ainetta. Alfalinoleenihappo on suomessakin laajalti tunnettu terveystuote, mutta mikä kumma on tuo alpha-lipoic acid?
1378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Oletko jo katsonut nimeä jostain tekniikan alan sanakirjasta? Jos kaupungin kirjastossa ko. sanakirjaa ei ole, niin ainakin Tiedekirjastossa Kumpulassa (siis jos asut pääkaupunkiseudulla). Ja jos nimeä ei ole sanakirjassakaan, niin kysy Sanastokeskuksesta http://www.tsk.fi/. Ja jos sanalla ei vielä tosiaan ole suomenkielistä muotoa, voit keksiä sen itse ja jättää ehdotuksen Sanastokeskukseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hämmentynyt kirjoitti:

Eli tietääkö kukaan tuolle aineella suomen kielistä nimeä. Siitä käytetään lyhennettä ALA, jota näemmä käytetään myös Alfalinoleenihaposta(Alpha-linolenic acid).

Kysymyksessä on samankaltaisesta nimestä huolimatta kaksi eri ainetta. Alfalinoleenihappo on suomessakin laajalti tunnettu terveystuote, mutta mikä kumma on tuo alpha-lipoic acid?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu