leipää!!!

Kaapissa ei ole leipää ja hiivakin on loppu!!! onko jotain sämpylä/leipä/rieska ohjetta jonka saa kohottaa soodalla tai leivinaineella?
3416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kysymyksestäsi on jo yli kolme tuntia, mut tässä olisi yksi ohje

Pikaiset teeleivät




Ainekset:
4 dl   Sämpyläjauhoja
2 tl   Leivinjauhetta
1 tl   Sokeria
0,5 tl   Suolaa
1,5 dl   Maitoa
2 rkl   Öljyä


Ohje:
Pane uuni kuumenemaan 225 asteeseen. Sekoita kuivat aineet kulhossa. Lisää maito ja öljy ja sekoita vain sen verran, että ainekset ovat juuri ja juuri sekaisin. Taputtele taikinasta jauhotetuin käsin leivinpaperin päälle pellille kaksi reilun sentin paksuista leipää. Pistele leivät haarukalla ja jaa kumpikin taikinapyörällä tai veitsellä neljään osaan. Paista teeleipiä uunin keskiosassa 12-15 minuuttia

Äänestä
  • oi kiitos kovasti.... ehdin vielä pyöräyttää tuoreet leivät aamuksi!

    Äänestä

  • Leivin Jauho kirjoitti:

    oi kiitos kovasti.... ehdin vielä pyöräyttää tuoreet leivät aamuksi!

    Teeleivät ovat ehdotttomasti parhaita juuri paistettuina,lämpiminä. Joten kannattaisi paistaa vasta aamulla jos aamiaisleiväksi haluaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leivin Jauho kirjoitti:

Kaapissa ei ole leipää ja hiivakin on loppu!!! onko jotain sämpylä/leipä/rieska ohjetta jonka saa kohottaa soodalla tai leivinaineella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu